Luxemburský premiér po takmer dvoch desaťročiach končí

0
201

LUXEMBURG 30. novembra (WEBNOVINY) – Najdlhšie pôsobiaci premiér spomedzi všetkých členských krajín Európskej únie, Luxemburčan Jean-Claude Juncker na poste predsedu vlády definitívne končí.

Jeho nástupcom sa stane starosta Luxemburgu Xavier Bettel, ktorý v piatok oznámil úspešný koniec koaličných rokovaní.

Potvrdili sa tak októbrové predpoklady, keď vojvoda Henri ako formálna hlava kniežatstva poveril Bettela zostavením vlády.

Stalo sa tak napriek víťazstvu Junckerovej strany v októbrových parlamentných voľbách. Jeho Kresťanskosociálna ľudová strana (CSV) bola súčasťou vládnej koalície takmer 35 rokov, no teraz skončí v opozícii.

Juncker dominoval najbohatšej krajine EÚ takmer po dve desaťročia. Luxemburská socialistická robotnícka strana (LSAP), s ktorou Junckerova CSV tvorila vládnu koalíciu, po voľbách však oznámila zámer zostaviť vládu s Bettelovou Demokratickou stranou (DP) a Zelenými. Všetky tri strany dokopy pritom v 60-člennom parlamente disponujú tesnou väčšinou – spolu majú 32 poslancov. Nová vláda by mala zložiť prísahu v stredu.

Predčasné voľby si vyžiadal júlový rozpad vládnej koalície na čele s Junckerom, ktorý následne ohlásil svoj odchod z funkcie. Päťdesiatosemročný politik stojí na čele luxemburskej vlády nepretržite od roku 1995 a od roku 2005 až do januára 2013 tiež zastával funkciu predsedu Euroskupiny. Rozpad koalície so socialistami bol dôsledkom škandálu týkajúceho sa luxemburských tajných služieb, ktoré sa údajne v minulosti dopustili celého radu pochybení.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.