Liečba detskej inkontinencie

0
969
50876347 - thoughtful 6 year old child sitting on the toilet

 

Nočné pomočovanie je častým problémom mnohých detí školského veku a ich rodičov. Dobrou správou ale je, že ide o pomerne jednoducho liečiteľný stav. V tomto článku sa pozrieme bližšie na to, čo je detská inkontinencia a ako si s ňou poradiť.

Príčiny pomočovania

Nie všetky príčiny nočného pomočovania sú známe, ale medzi najčastejšie faktory patria genetické tendencie. To znamená, že ak sa pomočovali rodičia dieťaťa, bude sa aj ono. V prípade, že podobný problém trápil jedného z rodičov, šanca je 40 %. Ak ale postihol oboch, riziko sa zvyšuje na 70 %. Okrem toho môže byť za inkontinenciou ochorenie močových ciest, neveľká kapacita močového mechúra alebo nadmerná produkcia moču počas spánku. Problém sa môže dostaviť tiež v prípade, že dieťa má hlboký spánok. V ojedinelých prípadoch sa môže jednať o vážnejší zdravotný problém, prípadne emočný skrat. V každom prípade je nutné, aby dieťa vyšetril lekár a určil liečbu.

Kedy je návšteva lekára neodkladná

Pokiaľ je dieťaťu najmenej šesť rokov (v skoršom veku sa liečba neodporúča) a problém s pomočovaním ho začína trápiť, mali by ste zvážiť odborné vyšetrenie. Ak sa už dieťa naučilo ovládať svoje močenie a tento stav pretrvával minimálne pol roka, no odrazu sa všetko vrátilo o poriadny skok dozadu, dvíhame varovný prst. Tento stav býva oveľa vážnejší ako v prípade, ak sa to dieťa ešte vôbec nenaučilo. Je veľmi dôležité, aby boli rodičia trpezliví a dieťa povzbudili. Najdôležitejšie je pochopiť, že trestaním a robením si žartov pre zmáčanú posteľ nič nedosiahnete. Situácia sa tým iba zhorší.

Proces liečby

Dieťa musí byť aktívne zapojené do liečebného plánu, ak to má naozaj fungovať. Ako bude liečba detskej inkontinencie postupovať, dieťa môže mať lepšie aj horšie noci. Pozitívnu zmenu chváľte, zhoršenie nekomentujte. Väčšina detí nepotrebuje povzbudiť odmenou, vyhliadka pravidelnej suchej postele zvykne byť dosť. Rozhodne neponúkajte dieťaťu nový bicykel, pretože by ho to zbytočne vystresovalo a v prípade neúspechu by to bolo preň veľkým sklamaním. Pokiaľ už chcete použiť odmenu, tak možno vo forme hviezd alebo samolepiek za suché noci. Vyberte niečo, čo zapadne do záujmu dieťaťa.

Zmena návykov

Je dôležité, aby dieťa pilo dostatok tekutín počas celého dňa. Ich príjem sa nesnažte obmedziť ani vo večerných hodinách, pretože to nepomôže, ba dokonca to môže celý proces liečby spomaliť. Zabudnite ale na nápoje, ktoré obsahujú kofeín. Svojej ratolesti nepodávajte neskoro v noci ani čaj, horúcu čokoládu či sladené nápoje. Chápeme, že rodičia sa nechcú vzdať detských plienok, pretože im to ušetrí množstvo práce s mokrým matracom a perinou. S plienkami sa ale dieťa odnaučí od pomočovania iba veľmi ťažko. Radšej použite ochrannú podložku alebo fóliu, ktoré ochránia posteľ aj vankúš. Osvedčili sa aj tzv. alarmy na nočné pomočovanie, ktoré sú považované za najužitočnejší a najúspešnejší spôsob, ako si s týmto problémom poradiť. Výskum ukázal, že tieto alarmy pomôžu viac ako 80 % detí, aby sa naučili spať v suchu. Táto liečba vyžaduje ale tolerantnú rodinu a môže trvať šesť až osem týždňov. Alarmy majú dlhodobú úspešnosť a menej recidív ako lieky. Alarm sa skladá z gumenej rohože, ktorá je umiestnená v lôžku, a je spojená drôtikom s krabičkou poháňajúcou poplach. Systém pracuje na nízkom napätí, preto nehrozí žiadne riziko. Keď sa posteľ zmáča, alarm sa rozozvučí a dieťa sa tak naučí kontrolovať.

Dobré tipy

V prípade, že dieťa má za sebou sedem suchých nocí, skúste mu dať vo večerných hodinách extra tekutinu na pitie. Tento postup sa nazýva „overlearning“. Ak máte za sebou už štrnásť suchých nocí, vypnite alarm, ale stále ho nechajte uložený pod podložkou. S ďalšou suchou nocou môžete odstrániť už aj podložku. Pomočuje sa dieťa preto, lebo má tvrdý spánok? Nastavte mu budík uprostred noci a dajte ho vymočiť. Nezabúdajte, že nočné pomočovanie nie je problém správania. Väčšina detí nemá trvalé následky, môžu sa ale cítiť trápne a hanbiť sa. Aj z toho dôvodu budú potrebovať veľa lásky. Nekritizujte ich, ale podporujte v úsilí.

Láskavým prístupom sa dá toho zvládnuť mnoho, ak si však nie ste istý, navštívte lekára. Zväčša nie je nutné užívať žiadne lieky, no v ojedinelých prípadoch ich špecialista naordinujte. Pýtajte sa preto priamo jeho. Držíme palce!

Autorské právo: djedzura / 123RF Reklamní fotografie