Licenčná rada má zdvojnásobiť svoj rozpočet, pokuty nezvýši

0
578

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Príjmy Rady pre vysielanie a retransmisiu stanovené v rozpočte na tento rok sú nereálne, rada však nebude bezdôvodne zvyšovať pokuty, vyplynulo to zo stretnutia prezidentky Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc (ANRTS) Evy Babitzovej, predsedu Správnej Rady Slovenského výboru Medzinárodného novinárskeho inštitútu (IPI Slovensko) Pavla Múdreho a predsedu Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) Miloša Mistríka.

Témou stretnutia na pôde licenčnej rady bol rozpočet RVR pre rok 2014, ktorý schválila Národná rada SR v decembri 2013, agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.

Hostí zastupujúcich médiá a novinárov predseda licenčnej rady Miloš Mistrík oboznámil s výškou rozpočtu, ktorý v aktuálnom roku 2014 znižuje pre RVR výdavky na 1 134 638 eur. “Naopak príjmy RVR, napĺňané v prevažnej miere z finančných sankcií uložených vysielateľom, stanovuje až vo výške 340 000 eur,” čo je dvojnásobok v porovnaní s predošlými rokmi, informovala Jelčová.

Naplánovaná výška príjmov je nesplniteľná

Šéf RVR Mistrík počas stretnutia konštatoval, že RVR považuje naplánovanú výšku jej príjmov za nesplniteľnú. Pripomenul, že rada o tom informovala už pri prerokovaní jej rozpočtu vo Výbore NR SR pre kultúru a médiá. “Budeme sa usilovať túto otázku znova prerokovať s ministerstvom financií,” citovala Mistríka v tlačovej správe Jelčová.

Predseda RVR zástupcom ANRTS a IPI Slovensko vysvetlil spôsob ukladania a výberu sankcií a doterajšiu prax pri sankcionovaní vysielateľov. “Rada nemôže svojvoľne zvýšiť pokuty za jednotlivé porušenia zákona. Ak tak v niektorých prípadoch konala, bolo to vždy zdôvodnené tým, že daný vysielateľ hrubo porušil ustanovenia zákona. Výška uložených sankcií sa odvíja od závažnosti porušenia zákona a od výšky dovtedy uloženej pokuty pre konkrétneho vysielateľa za rovnaké porušenie,” uviedol Mistrík.

Ak RVR nenaplní rozpočtom určenú príjmovú časť, chýbajúcu sumu bude musieť do štátneho rozpočtu odviesť z vlastnej výdavkovej časti. Zámerom RVR však, ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe “nie je kompenzovať možné finančné straty neprimeraným sankcionovaním vysielateľov”.

Diera v rozpočte

Rada podľa Mistríka nemá nástroj, aby plánované príjmy riešila bezdôvodným zvyšovaním pokút alebo zmenou pri ukladaní pokút a v monitorovaní vysielania. Toto uistenie bude RVR tlmočiť oficiálnym listom aj medzinárodnej organizácii IPI, ktorá vyjadrila obavu, že schválený rozpočet RVR by mohol ohroziť slobodu slova na Slovensku. Zástupcovia ANRTS a IPI Slovensko vyjadrili podporu RVR v jej úsilí dosiahnuť zníženie plánovaných príjmov, dodala hovorkyňa RVR Lucia Jelčová.

RVR upozornila na dieru v svojom rozpočte na rok 2014 už 19. novembra 2013 na rokovaní Výboru NR SR pre kultúru a média. Rade z rozpočtu vyplýva, že by mala medziročne zvýšiť vlastné príjmy viac ako dvojnásobne. Kým v roku 2013 sa vlastné príjmy rady predpokladali 160-tisíc eur, v tomto roku stúpli na 340-tisíc eur z pôvodne plánovaných 170-tisíc eur.

Väčšina príjmov rady pritom pochádza z pokút udelených vysielateľom, relatívne malú sumu vyberie na správnych poplatkoch. Rozpočet inštitúcie na bežné a prevádzkové výdavky na tento rok je nižší oproti roku 2013 o 18 percent. Vládni poslanci na spomínanom rokovaní 19. novembra nakoniec rozpočet pre RVR odsúhlasili, koalícia i opozícia sa však dohodli, že sa v priebehu roka k rozpočtu RVR vrátia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.