Kúpiť si horský bicykel nie je žiadna veda

0
937

Bicykle môžu byť skvelým darčekom pri akejkoľvek príležitosti. Alebo si jeden môžete kúpiť pre seba, len tak pre radosť. Jazda na bicykli sa pre väčšinu ľudí stane vášňou po pár najazdených kilometroch. Samozrejme, že predpokladom pre túto vášeň je výber vhodného bicykla, ktorý poskytne jazdcovi maximálny komfort.

Kupovať horský bicykel je radosť

Pred kúpou horského bicykla sa nemusíte triasť, že by ste si nevedeli vybrať. Berte to ako radosť, ako niečo na čo sa môžete tešiť. Pri výbere bicykla sa musíte sústrediť len na tri parametre – veľkosť rámu, jeho odpruženie a veľkosť kolies. Veľkosť rámu vyberajte podľa vlastnej výšky. Ak si nebudete vedieť poradiť, môžete sa obrátiť na odborníkov. Na stránkach e-shopu inSPORTline vám predajcovia radi a hlavne kvalifikovane pomôžu vybrať veľkosť bicykla, ktorá bude presne sedieť k vašej výške a postave. To vám zaručí komfortnú jazdu, pohodlné nasadanie na bicykel i zosadanie z neho.

Ako budete jazdiť

Okrem vašej výšky berte v úvahu aj štýl vašej jazdy. Podľa štýlu si kúpte horský bicykel s pevným alebo celoodpruženým rámom. Bicykle s pevným rámom (hardtail) vám budú vyhovovať, ak jazdíte radi rýchlo a po rovnejšom teréne. Hardtail bicykle majú pevnú zadnú časť, a preto vám nepomôžu pri jazde po kopcom alebo výmoľoch. Takéto bicykle sú lacnejšie ako celoodpružené, nevyžadujú ani veľkú údržbu vďaka absencii tlmičov a jednoduchšej konštrukcii. Ak chcete horský bicykel využívať hlavne rekreačne, budete jazdiť po poľných cestách či miernom teréne, s pokojom v duši si kúpte hardtail bicykel. Celoodpružené bicykle sú precíznejšie spracované, skladajú sa z viacerých častí a ich súčasťou je tlmič. Za tento typ bicykla si priplatíte, ale získate partnera na jazdu v ťažkom horskom teréne. Pomocou celoodpruženého bicykla prekonáte každú prekážku bez straty pocitu komfortu.

Koleso sem, koleso tam

Posledné na čo by ste mali brať zreteľ pri výbere horského bicykla je veľkosť kolies. Bicykle sa v súčasnosti vyrábajú s kolesami vo veľkej škále veľkostí. Štandardne sa stretnete s rozmermi od 26 do 29 palcov. Klasikou je rozmer 27,5 palcov, ktorý vyhovuje ľuďom so stredne vysokou postavou. Tento rozmer vám bude sedieť, ak sa chystáte jazdiť po kopcoch. Najviac preferované sú bicykle s rozmerom kolies 29 palcov. Uvedeným kolesám nerobí problém žiadna povrchová nerovnosť, umožňujú väčšiu stabilitu vďaka väčšej jazdnej ploche a poradia si taktiež s komplikovanejšou technickou jazdou.