Krvavý africký prezident odstúpil, nevedel zastaviť násilie

0
182

N’DJAMENA 10. januára (WEBNOVINY) – Samozvaný prezident Stredoafrickej republiky Michel Djotodia, ktorého skupina v marci 2013 prevzala v krajine moc, v piatok odstúpil po tom, ako sa stal terčom kritiky pre neschopnosť zastaviť krviprelievanie medzi tamojšími kresťanmi a moslimami.

Informovali o tom lídri ostatných štátov strednej Afriky, ktorí sa kríze venujú na summite v čadskej N’Djamene. Okrem Djotodiu na stretnutie v rámci Hospodárskeho spoločenstva stredoafrických štátov (ECCAS) pozvali aj všetkých 135 členov parlamentu SAR, aby sa podieľali na riešení.

Problematický vzťah viedol k paralýze

Výsledkom je odstúpenie prezidenta i premiéra Nicolasom Tiengayem, ktorých problematický vzťah viedol k politickej paralýze. Dohady o Djotodiovej rezignácii sa objavili už pred štvrtkovým začiatkom summitu, prezidentský hovorca ich však popieral.

Zatiaľ nie je známe, kto by mal bývalého vodcu povstaleckej koalície Séléka vo funkcii nahradiť. Zosadený prezident François Bozizé po minuloročnom puči ušiel do zahraničia.

Tisíce ľudí zomrelo

Kríza v 4,5-miliónovej SAR sa začala koncom roka 2012 a násilie medzi kresťanmi a moslimami si len za december vyžiadalo vyše 1000 mŕtvych. V dôsledku bojov tiež takmer milión obyvateľov opustilo svoje domovy. V záujme ukončenia krviprelievania Bezpečnostná rada OSN odsúhlasila medzinárodnú vojenskú misiu v SAR za účasti Francúzska.

Jedným z podnetov pre usporiadanie summitu v N’Djamene bola i hrozba rozšírenia konfliktu do susedných krajín. V uliciach hlavného mesta SAR Bangui v piatok demonštrovali tisíce obyvateľov, ktorí požadovali Djotodiovu rezignáciu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.