Krvavé voľby v Bangladéši, opozícia ich bojkotuje

0
256

DHÁKA 5. januára (WEBNOVINY) – V Bangladéši sa v nedeľu konajú parlamentné voľby, ktoré sprevádzajú nepokoje a najhoršie násilnosti od vyhlásenia nezávislosti v roku 1971.

Hlasovanie s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá vládna strana Bangladéšska ľudová liga premiérky Hasíny Vadžidovej. Opozícia vrátane najväčšej Bangladéšskej národnej strany (BNP) voľby bojkotuje.

Dôvodom je, že premiérka odmietla ich požiadavku, aby sa hlasovanie odložilo a konalo až po vymenovaní nestrannej úradníckej vlády.

Opozícia sa totiž obáva, že terajšia vláda voľby zmanipuluje. Voľby nebudú monitorovať žiadni medzinárodní pozorovatelia. Vláda nasadila po celej krajine asi 50 000 vojakov, ktorí majú zabrániť násilnostiam počas hlasovania.

Nepokojná situácia pokračovala v Bangladéši aj v sobotu. Protestujúci vnikli do volebných miestností a vyše sto z nich podpálili. Volebná komisia už však oznámila, že tieto incidenty priebeh volieb nenarušia.

Od soboty tiež prebieha 48-hodinový generálny štrajk, ktorý zvolala opozícia. Protivládne protesty trvajú niekoľko mesiacov a vyžiadali si už asi 500 mŕtvych.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.