Krvavé voľby v Bangladéši, o život prišlo už 18 ľudí

0
397

DHÁKA 5. januára (WEBNOVINY) – Najmenej 18 ľudí prišlo v nedeľu o život v Bangladéši počas najhorších násilností od vyhlásenia nezávislosti v roku 1971 sprevádzajúcich parlamentné voľby.

Protestujúci prívrženci opozície, ktorá voľby bojkotovala, podpálili vyše 200 volebných miestností a ukradli či zničili volebné hárky.

Na násilných protestoch sa zúčastnili tisíce ľudí, proti ktorým polícia vo viacerých prípadoch zasiahla dokonca streľbou. Opozícia hovorí, že o život prišlo až 22 ľudí, väčšinou z jej radov.

Odpovedali streľbou

"Boli sme nútení odpovedať streľbou potom, čo nás tisíce protestujúcich napadli zbraňami a malými bombami," povedal Mokbul Husajn, policajný šéf severného mesta Parbatipur. Vláda nasadila po celej krajine asi 50 000 príslušníkov armády a polície.

Hlasovanie s najväčšou pravdepodobnosťou vyhrá vládna strana Bangladéšska ľudová liga premiérky Hasíny Vadžidovej. Opozícia vrátane najväčšej Bangladéšskej národnej strany (BNP) voľby bojkotuje.

Dôvodom je, že premiérka odmietla ich požiadavku, aby sa hlasovanie odložilo a konalo až po vymenovaní nestrannej úradníckej vlády.

Obávajú sa zmanipulovaných volieb

Opozícia sa totiž obáva, že terajšia vláda voľby zmanipuluje. Voľby nebudú monitorovať žiadni medzinárodní pozorovatelia. Vláda nasadila po celej krajine asi 50 000 vojakov, ktorí majú zabrániť násilnostiam počas hlasovania.

Nepokojná situácia pokračovala v Bangladéši aj v sobotu. Protestujúci vnikli do volebných miestností a vyše sto z nich podpálili. Volebná komisia už však oznámila, že tieto incidenty priebeh volieb nenarušia.

Od soboty tiež prebieha 48-hodinový generálny štrajk, ktorý zvolala opozícia. Protivládne protesty trvajú niekoľko mesiacov a vyžiadali si už asi 500 mŕtvych.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.