Kerry zrušil návštevu Ukrajiny, má byť za tým Tymošenková

0
266

KYJEV 23. novembra (WEBNOVINY) – Americký minister zahraničných vecí John Kerry sa nezúčastní na rokovaní šéfov diplomacií členských štátov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré sa 5. až 6. decembra uskutoční v ukrajinskom Kyjeve.

Kerryho rezort síce ako dôvod zrušenia návštevy Ukrajiny uviedol "pracovnú zaneprázdnenosť", jeho hovorkyňa Jen Psakiová však zároveň "nevylúčila", že za všetkým je kauza okolo uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej.

Spojené štáty bude namiesto Kerryho reprezentovať štátna tajomníčka pre európske a eurázijské záležitosti Victoria Nulandová, informuje v sobotu ukrajinský spravodajský portál Kyiv Post.

Ukrajinský parlament v piatok nechválil zákon, ktorý by Tymošenkovej umožnil odchod do zahraničia, kde sa mala liečiť. Túto podmienku dala Kyjevu Európska únia, ktorá chcela s Ukrajinou podpísať asociačnú dohodu a dohodu o voľnom obchode. Vláda následne dekrétom zrušila prípravy na podpis dohôd s EÚ, ktorý sa mal uskutočniť na summite vo Vilniuse koncom novembra. Prezident Viktor Janukovyč argumentoval, že zrušenie dohôd je v ekonomickom záujme Ukrajiny, ktorá má úzke obchodné vzťahy s Ruskom. Zdôraznil však, že Kyjev sa svojich integračných ambícií nevzdáva.

Odporúčame:

Janukovyčovi ľudia neschválili prepustenie Tymošenkovej

Ukrajina neprijala zákon, ktorý by oslobodil Tymošenkovú

Na Tymošenkovej advokáta vydali zatykač

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.