Kedy prezuť zimné pneumatiky

0
1256

 

Už ste si prezuli zimné pneumatiky na vašom tátošovi? Na území Slovenska je podľa zákona povinnosť používať zimné pneumatiky od 15. novembra, v prípade súvislej snehovej alebo ľadovej pokrývky.  Aj keď všade ešte nesneží či nemrzne, odborníci odporúčajú nečakať a vymeniť ich, keď priemerná teplota klesne pod 7 stupňov Celzia.

Čas výmeny zimných pneumatík netreba podceňovať. Už ako sme spomenuli v úvode, aj keď zatiaľ ešte nesneží, na ceste sa netvoria ľady a nie je ani 15 novembra. Nejde predsa o zákon, ale predovšetkým o vašu bezpečnosť a tiež bezpečnosť ďalších účastníkov cestnej premávky. Povaha vozovky pri nižších teplotách je úplne iná ako pri vyšších a netreba zbytočne riskovať a vyčkávať príliš dlho. Navyše, počasie sa posledné roky trošku zbláznilo, preto dnes ešte môže byť relatívne teplo a ráno na vás budú čakať nízke teploty a snehová nádielka. Vtedy by ste už rozhodne na cestu vyjsť nemali, nielen, že vám hrozí pokuta, ale nie je to ani bezpečné.

Ideálne je teda v jeseni sledovať predpoveď počasia. Ak priemerná denná teplota klesne na 7 stupňov Celzia aspoň tri dni za sebou, je určite ten správny čas na prezúvanie. Ak je denná teplota ešte stále vyššia, povedzme okolo 14°C cez deň a vy jazdíte práve v tomto čase, s výmenou môžete ešte chvíľu počkať. Keďže zimné pneumatiky sú určené pre nižšie teploty, vyššie teploty im spôsobujú aj vyššie opotrebovanie. Ak však jazdíte predovšetkým skoro ráno a vraciate sa večer, kedy už býva teplota okolo 6°C a aj menej, nečakajte a prezúvajte.

Zimné pneumatiky majú oproti tým letným odlišnú konštrukciu dezénu, ktorá zvyšuje brzdný účinok pneumatiky. Odporúčaná hĺbka dezénu je 4 mm, zákon povoľuje minimálnu hĺbku 3 mm. Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnej gumovej zmesi, ktorá obsahuje silice a zmäkčovadlá pre zabezpečenie vyššej  priľnavosti ku snehu aj k ľadu. S týmito pneumatikami sa teda budete šmýkať oveľa menej a pomôžu vám ľahšie udržať stabilitu na vozovke.

Ak si zvyknete požičiavať vozidlo z požičovne áut,  výmenu zimných pneumatík je povinná zabezpečiť konkrétna autopožičovňa v Bratislave alebo kdekoľvek inde na Slovensku, tiež podľa zákona aj aktuálnych stavov vozoviek. Ak cestujete napríklad z dolniakov niekde do horských oblastí, kde sa očakáva už chladnejšie a zimné počasie, pri prenájme auta sa určite nezabudnite spýtať svojej autopožičovne, či vymieňala pneumatiky na svojich autách.