Úrazové poistenie: Na ceny tlačí aj počet odškodnených úrazov

0
1646

 

Pri výbere úrazového poistenia zohráva rolu viacero faktorov. Rozhodujeme sa na základe konkrétnej ponuky tej-ktorej poisťovne, no zároveň porovnávame aj ceny jednotlivých poistiek. Podľa čoho si teda vybrať tú najlepšiu?

Bez poistky ani na krok

Obzvlášť v súčasnosti, kedy sú cesty doslova preplnené, a hoci nik nemyslí hneď na najhoršie, stáva sa kadečo, aj tým najlepším a najpozornejším vodičom, je preto dobré mať úrazové poistenie. Zrejme sa nebudeme sporiť o tom, že každá havária je nepríjemnosť, s dobrou poistkou, ktorá zmierni naše škody, však prebolí rýchlejšie.

V súčasnosti je na trhu mnoho zaujímavých ponúk, poisťovne sa priam predbiehajú v tom, kto ponúkne výhodnejší a zaujímavejší balíček služieb, takže okrem základného úrazového poistenia vodiča či spolujazdca nájdete aj iné bonusy, ktoré sa niekedy celkom hodia.

Cena teda rozhodne nie je jediným a tým najpodstatnejším kritériom, podľa ktorého by sme si mali voliť poistenie, najmä nie to úrazové.

Na ceny poistiek tlačí nehodovosť

Balíčky služieb, kde okrem základného úrazového poistenia nájdete aj poistenie cestujúcich či iné užitočné doplnkové služby sú skutočne veľmi vítanými. Predovšetkým vtedy, ak viete, že v aute pravidelne vozíte aj ďalších pasažierov. Pritom sa to na cene častokrát ani neodrazí. To, čo skutočne ovplyvňuje ceny poistení je totiž narastajúca nehovodosť a následné odškodňovanie vodičov za úrazy spôsobené pri dopravnej nehode. Tento trend čoraz viac tlačí na rast cien poistiek, všetkých bez výnimky a šanca udržať, či nebodaj znížiť cenu poistenia je čoraz nižšia.

Ako na výhodné úrazové poistenie

Udržať cenu povinného zmluvného poistenia sa však dá, a to buď zameraním sa na vodičov, ktorí jazdia bezpečne a bez nehody, prípadne úsporami v rámci konkrétnej poisťovne. Mnohé poisťovne v snahe znížiť vlastné náklady, a tým aj niečo robiť s cenami poistiek idú cestou ponúkania poistení prostredníctvom internetu. Dnes už skutočne nie je ničím výnimočným vybaviť si výhodné poistenie sedadiel online, ba práve naopak, v presvedčení, že tým čo-to ušetria a aj z hľadiska komfortnosti a jednoduchosti takejto formy komunikácie sa k uzatváraniu poistení online uchyľuje stále viac ľudí.

Keďže nič nenasvedčuje tomu, že by sa nehodovosť mala znížiť, je veľký predpoklad, že ani štandardné poistky neklesnú. Poisťovne, ktoré majú stále viac a viac plnení pri úrazoch či v dôsledku nehody sa s tým vysporiadávajú po svojom. Postupne navyšujú ceny, a to ako ceny povinného zmluvného poistenia, tak i úrazových poistiek.

Jedinou nádejou, ako nájsť tú najvýhodnejšiu ponuku, je hľadať a pri hľadaní porovnávať ponuky viacerých poisťovní. Každá z nich má totiž vlastné parametre na posudzovanie rizikovosti vodiča a rozdiely sa niekedy pohybujú aj v desiatkach eur. Poisťovne špecializujúce sa práve na vodičov jazdiacich bez nehody pritom ponúkajú poistenie automobilu už od 59 eur za rok. Za najviac rizikových sú považovaní mladí muži do dvadsaťjeden rokov, ktorí jazdia na automobiloch so silnými motormi. Väčší predpoklad zisku poistky s nižšou cenou majú vodiči bývajúci na dedine, ktorá sa nachádza v blízkosti niektorého menšieho slovenského mesta.

Pravdaže, tých kritérií, ktoré určia konečnú cenu poistenia, je omnoho viac, takže sa nebojte pýtať a zisťovať.