Kedy prezuť zimné pneumatiky za letné?

0
1728

Termín prezutia letných pneumatík za zimné nám určuje zákon. Naopak to už tak nie je, preto je otázka výmeny zimných pneumatík za letné o niečo diskutabilnejšia. Aj na ňu však existuje odpoveď. Kedy je teda vhodné toto prezutie uskutočniť a prečo nemôžeme jazdiť na zimných gumách počas celého roka?

Vyššia bezpečnosť, nižšie náklady

Na otázku prečo vlastne treba meniť zimné pneumatiky za letné je jednoznačná odpoveď. Zvyšuje to bezpečnosť a znižuje náklady. Pri vyšších teplotách sa totiž zväčšuje brzdná dráha, a na to vlastnosti zimných pneumatík nie sú prispôsobené. Pri teplotách okolo 20 stupňov Celzia už môže byť jazda na nich dokonca riskantná. Ďalším dôvodom, prečo je nevyhnutné nahradiť zimné pneumatiky letnými, je úspora nákladov. Jazda na zimných gumách vo vyšších teplotách je menej šetrná k vašej peňaženke. Vyžaduje si totiž pomerne vyššiu spotrebu.

Magická sedmička

Kedy je však ten pravý čas, aby letné pneumatiky nahradili zimné? Odpoveď na túto otázku už taká jednoznačná nie je. Aj keď nám zákon neprikazuje prezuť ich do konkrétneho dátumu, isté ukazovatele nám pri tom pomôžu. Tým najdôležitejším je vonkajšia teplota. Hodnota 7 stupňov nad nulou je indikátorom toho, že môžeme prezúvať. Musí sa však udržať niekoľko dní po sebe, najlepšie aj týždeň. Vzhľadom na to, že jar vie byť dosť vrtkavá a prichádza každý rok v trochu inom čase, je dobré počkať a skorým prezutím neohroziť na cestách seba či ostatných vodičov.

Iné disky, iná cena

Na základe spomenutých dôvodov je jednoznačné, že aj zimné pneumatiky treba vymeniť. Cena prezutia sa však môže líšiť, a to najmä na základe toho, či meníte celé kolesá, alebo majú vaše letné a zimné pneumatiky spoločné elektróny. Výmena samotných gúm je o čosi nákladnejšia ako celých kolies. Ušetriť sa však dá aj na samotných pneumatikách a pritom nemusí ísť vôbec o nižšiu kvalitu. Príkladom sú aj lacné pneumatiky Zeetex, ale o tom už zas inokedy.