Aké druhy uchytenia detských autosedačiek máme na Slovensku

0
1415

Určite ste sa už pri autosedačkách stretli s pojmom ISOFIX. Dnes si na neho posvietime trošku viac.

V skratke povedané ISOFIX je normovaný spôsob pripevnenia detskej autosedačky k automobilu, ktorý sa skladá z dvoch pevne ukotvených úchytiek na vozidle, pripevnených pevne k jeho karosérii. Taktiež aj z dvoch častí na detskej autosedačke, ktoré zapadajú do úchytiek na vozidle. Celkovo je tak Systém uchytenia autosedačky oveľa stabilnejší a pevnejší. ISOFIX nájdete poväčšine v nových vozidlách ako napríklad Opel Grandland, Opel Mokka či Opel Crossland.

Poznáme 3 druhy  ISOFIX

Polo-univerzálne systémy ISOFIX – sa zvyknú označovať aj ako semi-universal. Udržuje autosedačku so základňou stále v rovnej polohe.  Väčšinou sa využíva pri tzv. vajíčkach 0+ a 1.

Špecifické systémy ISOFIX  – tzv. vehicle-specific.  Nepoužívajú tretí kotviaci bod a môžu byť nainštalované len do automobilov uvedených v návode produktu.

Univerzálne systémy ISOFIX – prezývané aj „universal“ . Majú trojbodový systém úchytu pre autosedačky skupiny 1 a 2/3, čiže nie vajíčka. Ak je autosedačka vybavená ešte tretím prídavným pásom vzadu hore, ten sa prichytí na ďalšie oko alebo kotvu v aute, väčšinou za zadnými sedadlami alebo v batožinovom priestore.