Keď túžite po silnom stroji a adrenalínovej jazde

0
612

Keď vás nebaví obyčajná jazda v aute a motorka vás omrzela, na rad prichádza jedine štvorkolka. Pozor však na to, že štvorkolka nie je hračka, ale divoká šelma, ktorá sa s vami síce pohrá, ale vie byť aj riadne zradná. Jazda na štvorkolke je presne taká ako šelma, divoká, nespútaná a príjemne nebezpečná.

Štvorkolky nielen pre zábavu

Štvorkolky sa začínajú čoraz viacej objavovať i v našich končinách. Nie sú síce určené na jazdu po klasickej ceste, ale občas nejaká okolo vás iste prefrčí a vy cítite zvláštne pichnutie priamo pri srdci. Nie je sa čomu čudovať, keďže dunivý zvuk a k tomu aerodynamický dizajn štvorkoliek zaujmú na prvé počutie i na prvý pohľad. Pravým nadšencom jazdy na štvorkolkách nejde prioritne o to, aby zaujali. Ide im o relax v prírode spojený s poskočením adrenalínu v krvi. Takúto jazdu vám iné vozidlo nemôže poskytnúť. Možno si poviete, že štvortkolka nie je nič pre vás. Ale dobre sa zamyslite, či nájdete vozidlo, ktoré s vami zdolá každý terén a k tomu všetkému vám pomôže pri práci. Štvorkolky Can-Am so svojou variáciou modelov potešia každého adrenalínového maniaka a zároveň vedia byť ťahúňom na pracoviskách. Hodiť sa vám budú pri údržbe chodníkov počas zimy či leta, pri prevoze nákladu v horskom teréne alebo pri výjazde do poľovníckeho revíru.

Skúšobná jazda vás dostane

Ak túžite jazdu na štvorkolke len vyskúšať, môžete si jednu na nejaký čas prenajať. Pred rokmi sa tieto vozítka dali prenajať len v zahraničí a veľa Slovákov sa s možnosťou jazdy na nich stretli hlavne pri mori vo forme fakultatívneho výletu. Dnes nemusíte za štvorkolkami putovať až k moru. Požičovne štvorkoliek fungujú na princípe prenájmu na kratšiu i dlhšiu dobu. Vyžadovať od vás budú len doklad totožnosti a klasický vodičský preukaz na osobné auto t.j. typu B. Ak si zo začiatku netrúfate jazdiť na štvorkolke vo voľnej prírode, môžete využiť uzavreté areály, v ktorých na vás dozerajú skúsení pracovníci požičovne. V opačnom prípade je možné jazdiť so štvorkolkou všade tam, kde je povolený vjazd osobných vozidiel. Jedinou nevýhodou prenájmu je, že jedna jazda na štvorkolke vám iste nebude stačiť. Štvorkolka vás skrátka dostane. Samozrejme, že aj jazda na štvorkolkách ma svoje pravidlá. Prvou podmienkou je vlastníctvo už spomínaného vodičského preukazu. Druhou podmienkou je jazdenie na štvorkolke, ktorá je schválená na jazdu na pozemných komunikáciách, má pridelené evidenčné číslo, technický preukaz a každá staršia ako štyri roky aj potvrdenie o technickej kontrole.

Jazda s rozumom

Jazda na štvorkolkách je naozaj návykovým koníčkom. V zápale vysokej rýchlosti alebo pod vplyvom túžby vyskúšať nový terén sa mnohí vodiči dopúšťajú priestupkov a porušujú nejeden zákon. Štvorkolky sú síce silné a rýchle stroje, ktoré prekonajú kopce, priekopy či horské potôčiky, ale nepatria do chránených oblastí. V niektorých slovenských národných parkoch je situácia z roka na rok zúfalejšia. Bezohľadní jazdci na štvorkolkách jazdia na miesta, kde ničia chránené rastliny a plašia lesnú zver. Pre týchto jazdcov majú správcovia parkov prichystané fotopasce a v prípade dokázania porušenia zákazu vjazdu na chránené územie im hrozí až päťročné väzenie. Preto si štvorkolky naplno užívajte, ale nezabudnite jazdiť s rozumom.