Snehové reťaze sú častou dilemou vodičov

0
657

Často sa stretávame so situáciami, kedy zimné pneumatiky na prejazd jednoducho nestačia. Vtedy príde na rad použitie snehových reťazí, ktoré však stále nie sú samozrejmosťou. Niektorí ich nevedia nasadiť, iní ich za dôležité nepovažujú. Isté ale je, že s nimi nikdy neuviaznete.

Ako vybrať správny model?  

Je pravda, že snehové reťaze nie sú súčasťou povinnej výbavy vozidla, no v niektorých situáciách sú naozaj nenahraditeľným pomocníkom. Každý rokom ich nájdeme vo viacerých autách, no aj napriek tomu, majú ľudia problém nielen s ich kúpou, ale aj nasadením.

Jednotlivé modely sa na trhu líšia vzhľadom k viacerým parametrom. Ide o kvalitu oceľových článkov, spôsob nasadzovania, veľkosť ale aj záberové vlastnosti. Vždy treba zvoliť najoptimálnejšie riešenie, podľa toho, komu čo vyhovuje a čo potrebuje. Za najodolnejšie a najspoľahlivejšie sú považované oceľové reťaze, ktoré vodiči aj najčastejšie kupujú. V praxi platí, že čím viac článkov je na nich, tým lepšie. Na trhu nájdeme rôzne modely ako napríklad so šikmou stopu, s priečkami alebo rebríčkové. Niektorí vodiči sa rozhodujú aj pre textilné, ktoré sú menej hlučné, skladnejšie a jednoduchšie sa montujú. V prípade chemických ide o nástrek na pneumatiky, ktorý sa ale neodporúča na dlhšie vzdialenosti. Po pár kilometroch totiž nástrek zmizne a treba ho opakovať.

Čo sa týka rozmerov, vyrábané sú vo viacerých veľkostiach. Vždy ich treba prispôsobiť daným pneumatikám a to konkrétne šírke, priemeru a profilu. Veľkostné označenie je univerzálne a používané všetkými výrobcami, takže tohto sa netreba obávať. Na trhu sa dajú veľmi ľahko zohnať nielen reťaze na suv 4×4, ale aj reťaze na dodávky, či traktor, kedy sa zohľadňuje najmä hmotnosť vozidla.

Kedy je ich nasadenie povinnosťou

Realita na Slovensku je taká, že reťaze sú povinné len pre vozidlá nad 12 ton. To ale neznamená, že pri osobných autách ich nemusíme mať nikdy pri sebe. Výnimkou je totiž obdobie od 15. novembra do 31. marca, kedy môžeme v rôznych úsekoch natrafiť na príkazovú značku so snehovými reťazami. Tá jasne hovorí o tom, že ak vozovku pokrýva ľad alebo súvislá vrstva snehu, každý jeden vodič je povinný reťaze nasadiť.

Ignorácia sa v tomto prípade nevypláca, pretože každému jednému hrozí vysoká pokuta. Argumentácia o tom, že zákon nedefinuje povinnosť mať snehové reťaze ako súčasť povinnej výbavy je zbytočná. Hlavne vo vyšších polohách sa vám reťaze určite zídu.