Južná Kórea odmietla výzvu na zastavenie cvičení s USA

0
187

SOUL 17. januára (WEBNOVINY) – Južná Kórea v piatok odmietla žiadosť svojho severného suseda o zrušenie plánovaných vojenských cvičení so Spojenými štátmi. "Neurážame Severnú Kóreu, takže ich nemáme prečo zrušiť," uviedol hovorca ministerstva pre zjednotenie Kim Eui-Do.

Reagoval tak na prekvapivý návrh severokórejskej Národnej komisie pre obranu, aby obaja rivali 30. januára, v predvečer lunárneho nového roku, zastavili "všetky provokačné a urážlivé akcie". Ministerstvo pre zjednotenie argumentuje, že ponuka je sporná, keďže jediné provokácie a urážky prichádzajú z Pchjongjangu.

Napriek novoročnému prejavu severokórejského lídra Kima Čong-una vyzývajúcom na lepšiu spoluprácu nás Sever "naďalej uráža a vyhráža sa nám," poznamenal hovorca.

KĽDR vo štvrtok navrhla, aby znepriatelené Kórey zastavili všetky nepriateľské vojenské akcie a prestali sa navzájom urážať. Podľa vlády v Pchjongjangu by to vytvorilo ovzdušie pre lepšie vzťahy. Severokórejská Národná komisia pre obranu tiež uviedla, že Južná Kórea by mala zrušiť svoje každoročné vojenské cvičenia so Spojenými štátmi, ktoré sa majú začať koncom februára.

Sever pravidelne žiada zastavenie manévrov, Juh však tvrdí, že majú obranný charakter. Severokórejský návrh zároveň naznačuje, že KĽDR naďalej plánuje vlastniť jadrové zbrane, keďže ich podľa vlastných údajov potrebuje na odstrašenie americkej agresie. Návrh prichádza asi dva týždne po tom, čo Kim Čong-un v novoročnom prejave vyzval na zlepšenie vzťahov medzi oboma susedmi. Južná Kórea už aj vtedy spochybnila úprimnosť jeho ponuky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.