Juhozápad Rakúska zápasí so snehom, zahynuli dvaja ľudia

0
340

VIEDEŇ 31. januára (WEBNOVINY) – Silné sneženie na juhozápade Rakúska si v piatok vyžiadalo prijatie mimoriadnych opatrení vrátane obmedzení v doprave a evakuácie domov ohrozených lavínami.

Spravodajský portál ORF informuje o "pomerne rýchlo sa vyostrujúcej situácii", a to predovšetkým v spolkových krajinách Korutánsko a Východné Tirolsko, kde napadlo miestami až 140 centimetrov nového snehu.

Počasie zastavilo vlaky aj autá

Úrady zareagovali uzavretím viacerých cestných ťahov a zakázaním jazdy kamiónov, zatiaľ čo premávku na viacerých železničných tratiach prerušili z bezpečnostných dôvodov a štátny dopravca vyzýva svojich zákazníkov, aby do postihnutých oblastí radšej necestovali.

Údolie Lesachtal pri hranici s Talianskom je pre lavínové nebezpečenstvo úplne odrezané od okolia. Podľa ORF z horských oblastí hlásia početné lavíny a nehody súvisiace s počasím si už vyžiadali životy dvoch ľudí. Očakáva sa, že sneženie bude pokračovať situácia sa tak bude počas víkendu ďalej zhoršovať.

Ľudí ohrozujú lavíny

Úrady v korutánskom meste Bad Bleiberg vyhlásili lavínový poplach a obyvateľov približne 35 domov museli presunúť do bezpečia. Na území spolkovej krajiny platí najvyšší stupeň lavínového nebezpečenstva, čo je podľa ORF prvý prípad za posledné roky.

Vo viacerých okresoch pre počasie nefungujú školy a v prípade potreby sú pripravené zasiahnuť špeciálne útvary armády ako aj ďalšie pohotovostné zložky. V dedine Irschen lavína poškodila jeden z obytných domov, pričom spôsobila zranenia 71-ročnému dôchodcovi.

Ďalšia lavína vo východotirolskej obci Innervillgraten zasypala nakladač slúžiaci na odpratávanie snehu, ktorého vodič vo veku 63 rokov zahynul. Smrteľný prípad hlásili aj z obce Thurn, kde spadol do potoka 39-ročný sedliak.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.