Je to tu jedno veľké väzenie, konštatuje členka Pussy Riot

0
384

MOSKVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Druhá prepustená členka ruskej punkovej skupiny Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová neľutuje čas strávený za mrežami.

Vyjadrila sa tak v pondelok po prepustení z väzenskej nemocnice v sibírskom meste Krasnojarsk po udelení amnestie, ktorú minulý týždeň schválil parlament. Tolokonnikovová, ktorú prepustili krátko po jej kamarátke zo skupiny Marii Aljochinovej, odmietla oceniť podiel prezidenta Vladimira Putina na jej oslobodení.

Dodala, že sa za svoj čin, ktorý jej vyniesol dvojročné väzenie, nehanbí. Prepustená 24-ročná žena zároveň potvrdila, že spolu s o rok staršou Aljochinovou budú bojovať za práva väzňov. Samotná Aljochinová označila svoje prepustenie za Putinov PR ťah. Na výstup skupiny v moskovskej katedrále je údajne pyšná a rada by dospievala protestnú pesničku proti Putinovi celú, a nielen prvú slohu.

Obrazom: Rebelky z Pussy Riot pred súdom

"Rusko je postavené na modeli trestaneckej kolónie, a to je dôvod, prečo je také dôležité tieto kolónie zmeniť, aby sme zmenili Rusko. Sú tvárou krajiny. Nepovažujem však čas strávený vo väzení za premrhaný. Získala som unikátne skúsenosti, čo mi umožní ľahšie sa zaangažovať do boja za ľudské práva. Zostarla som, videla som štát zvnútra, videla som totalitnú mašinériu v jej celej kráse," povedala Tolokonnikovová.

Zároveň poukázala na to, že by sa aj s väzňami malo zaobchádzať ako s "normálnymi ľudskými bytosťami, a nie ako s odpadom". Podľa nej boli totiž trestanci zneužívaní na otrockú prácu, dostávali pokazené jedlo či im bola odmietaná lekárska starostlivosť. "Ľudia tam boli vraždení morálne aj fyzicky," dodala na margo väzenia v Mordvianskej republike, kde strávila väčšiu časť svojho trestu.

Odporúčame aj:

Prepustená členka Pussy Riot považuje amnestiu za divadlo

Amnestia v Rusku zahrnie Pussy Riot i aktivistov Greenpeace

Amnestia v Rusku zahrnie Pussy Riot i aktivistov Greenpeace

Putinova amnestia by mohla z väzenia oslobodiť aj Pussy Riot

Členku Pussy Riot previezli na Sibír, má ísť o trest

Vo februári 2012 členky Pussy Riot vtrhli do pravoslávnej katedrály v centre Moskvy, kde zaspievali "modlitbu" proti vtedajšiemu premiérovi a dnešnému prezidentovi Ruska Vladimirovi Putinovi a jeho spojeniu s ruskou pravoslávnou cirkvou.

Tri z nich dostali po dva roky väzenia. Zatiaľ čo 31-ročnú Jekaterinu Samucevičovú ešte v októbri prepustili na podmienku, oslobodenie Aljochinovej i Tolokonnikovovej sa pôvodne očakávalo začiatkom marca 2014. Zmenila to amnestia pri príležitosti decembrového 20. výročia vzniku ruskej ústavy, ktorá sa vzťahuje na desaťtisíce Rusov stíhaných za nenásilné trestné činy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.