Je možné kombinovať rôzne pneumatiky na jednom vozidle?

0
7
Je možné kombinovať rôzne pneumatiky na jednom vozidle?

Po opotrebení pneumatík nastáva čas na ich výmenu. Tento čas sa snažia motoristi oddialiť a následne hľadajú spôsoby, ako na pneumatikách ušetriť. Veľa z nich skúša trik, kedy vymení len jednu či dve najviac ojazdené pneumatiky. Niekedy dokonca kúpia z druhej ruky rôzne typy pneumatík. Je možné kombinovať rôzne značky pneumatík na jednom vozidle?

Ako predísť nerovnomerného ojazdeniu

Zásadné pre rovnomerné ojazdenie pneumatík je to, aby ste jazdili šetrne a kontrolovali tlak v pneumatikách. Aj menej skúsený šofér dobre vie, že prudké brzdenie pneumatikám škodí. Škodí im aj parkovanie na obrubníku, dlhé státie na slnku, preťažovanie a absencia výmeny sezónnych pneumatík.

Pozor si dávajte predovšetkým na spomínaný tlak v pneumatikách. Podhustené pneumatiky vplývajú na ovládateľnosť automobilu. Rýchlo sa opotrebujú ich bočné strany. V krajných situáciách môže prísť k extrémnemu prehriatiu pneumatík a následnej k ich prasknutiu. Čítajte nielen označenie pneumatík, ale tiež návod k vozidlu.

Prehustené pneumatiky sa rýchlo opotrebujú v strede dezénu. Na prehustených pneumatikách sa vám bude horšie brzdiť, pretože plocha priľnutej časti pneumatiky na vozovku je veľmi malá. Opäť hrozí roztrhnutie pneumatiky a jej deformácia po nájazde na kameň alebo obrubník.

Keď sa pneumatika ojazdí, kúpte novú

Po ojazdení dezénu pneumatiky alebo po jej poškodení nastáva čas na kúpu novej. Platí pravidlo, ktoré je zákonom dané, že musíte vymeniť nie jednu, ale obe pneumatiky na danej náprave. Ak sú pneumatiky napríklad na prednej náprave v dobrom stave, môžete ich tam nechať a kúpte len zimné alebo letné pneumatiky na zadnú nápravu. Nikdy nesmiete meniť iba jednu pneumatiku za inú značku. Výnimku tvorí dojazdová pneumatika.

Podľa odborníkov dosiahnete optimálne jazdné vlastnosti vozidla jedine vtedy, keď máte na všetkých nápravách rovnaké pneumatiky. Rovnaké musia byť v oblasti veľkosti, dezénu, indexu zaťaženia i značky.

Rovnomerné ojazdenie pneumatík súvisí s tým či ste pravidelne menili pneumatiky na nápravách. Zadné za predné pneumatiky by ste mali meniť každých 5000 km alebo pri výmene sezónnych pneumatík. Ak pneumatiky vymieňate, dodržujete predpísaný tlak a jazdíte opatrne, mali by sa ojazdiť rovnomerne. Ušetríte peniaze za nové a môžete kúpiť hliníkové disky.