Japonský školáci sa otrávili, zjedli zlý obed

0
484

TOKIO 16. januára (WEBNOVINY) – Viac ako 900 žiakov japonských základných škôl skončilo s vážnymi príznakmi otravy jedlom, čím sa celkový počet priotrávených ľudí vyšplhal na 1400.

Podľa štvrtkových informácií úradov v prímorskom meste Hamamacu sa žiaci s najväčšou pravdepodobnosťou priotrávili školským obedom, pričom hnačky spojené so zvracaním sa začali objavovať večer.

Medzi zasiahnutými sú aj 40 členovia pedagogického zboru. Spojitosť s jedlom skonzumovaným v školách však ešte musia potvrdiť testy. Všetky školy v Hamamacu sú od utorka zatvorené a nič sa na tomto stave nezmení až do piatku.

Okolo 1400 Japoncov sa už priotrávilo hlbokozmrazenými polotovarmi ako pizza či výrobky z rýb od japonskej potravinárskej spoločnosti Maruha Ničiro. Tá po vnútornej kontrole zistila prítomnosť pesticídov vo svojich výrobkoch.

Polícia predpokladá, že potraviny mohli byť zámerne otrávené. Polícia spoločnosť vyšetruje už od decembra po zistení, že v jej mrazených potravinách sa nachádza chemikália malathion používaná na zabíjanie hmyzu. Výrobca musel stiahnuť z trhu 6,4 milióna svojich produktov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.