Japonská armáda inštaluje rakety na tichomorské ostrovy

0
352

TOKIO 7. novembra (WEBNOVINY) – Japonská armáda počas prebiehajúcich vojenských cvičení v Tichom oceáne nainštalovala na dva zo svojich ostrovov raketové systémy. Arzenál umiestili na jeden z ostrovov v súostroví Mijako a na hlavnom ostrove Okinawy, kam by štyri ďalšie rakety mali prísť vo štvrtok. Japonská armáda potvrdila, že v prípade Mijaka ide o prvý prípad inštalácie takýchto systémov. Tie však aktuálne nie sú funkčné.

Tieto informácie v kombinácii s prebiehajúcimi 18-dňovými manévrami za účasti 34-tisíc vojakov a 360 lietadiel znervózňujú najmä Čínu, s ktorou majú Japonci dlhodobo napäté vzťahy. Tokio popiera, že by iniciatívy boli namierené proti konkrétnej krajine, čínske štátne médiá si však myslia opak. Úžina medzi Mijakom a Okinawou totiž predstavuje jeden z mála priamych vstupov do oceánu.

Vzťahy medzi Pekingom a Tokiom sú zhoršené najmä pre spor o ostrovy vo Východočínskom mori známe v Japonsku ako Senkaku. Japonská vláda chce v tejto otázke presadzovať tvrdší prístup a Šinzó Abe sa ako prvý japonský premiér za posledných 11 rokov rozhodol zvýšiť rozpočet armády krajiny, ktorá sa po druhej svetovej vojne deklaruje ako pacifistická.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.