Janukovyčova amnestia sa dotkne stoviek demonštrantov

0
669

KYJEV 6. februára (WEBNOVINY) – Piatková amnestia ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča sa dotkne celkovo 259 protivládnych demonštrantov, voči ktorým stiahnu všetky kriminálne obvinenia.

V stredu to potvrdil tamojší generálny prokurátor. “Sú to ľudia, ktorí boli podozriví z trestných činov,” cituje tlačová agentúra RIA Novosti Viktora Pšonku. “Asi 150 bolo zatknutých, ďalší boli v domácom väzení alebo sa zaviazali, že neopustia územie (krajiny),” dodal.

Odporúčame aj:

Janukovyč vraj vypíše predčasné voľby, Kyjevu hrozia sankcie

Kličko sa obul do Janukovyča, vraj sa obohatil o milióny

Brusel dá Kyjevu finančnú injekciu, ak zreformuje ekonomiku

Ukrajinská opozícia vyzýva Západ, aby sa viac angažoval

Ukrajinský prezident Janukovyč pod tlakom protestov v piatok podpísal amnestiu pre opozičných aktivistov a potvrdil tiež rozhodnutie parlamentu zrušiť kritizované zákony sprísňujúce pravidlá demonštrácií a postihy za ich porušovanie.

Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Demonštranti v Kyjeve naďalej neplánujú opustiť svoj tábor v centre ani okupované budovy, pokračuje však taktiež prímerie medzi radikálmi a políciou vyhlásené po nedávnych stretoch.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.