Janukovyč vyzval Západ, aby jeho krajinu nechal na pokoji

0
543

KYJEV 19. decembra (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vo štvrtok vyzval Západ, aby nezasahoval do politickej krízy v jeho krajine.

Reagoval tým na účasť európskych a amerických diplomatov na protestoch v Kyjeve. Janukovyč svoje výhrady vyjadril vôbec v prvom televíznom rozhovore od vypuknutia nepokojov.

“Som kategoricky proti tomu, aby prichádzali do našej krajiny a poučovali nás, ako máme žiť,” povedal ukrajinský prezident.

Obrazom: Protesty v uliciach Kyjeva

“Je veľmi dôležité, že toto je naša vnútorná záležitosť a že ostatné krajiny nebudú zasahovať do našich vnútorných záležitostí,” dodal. Zároveň skritizoval opozičných politikov, ktorí demonštrácie aktívne podporujú.

“Som kategoricky proti politikom, ktorí iniciujú takéto revolučné procesy,” vyhlásil.

Rozhodnutie nepodpísať kľúčové dohody s Európskou úniou, očividne pod tlakom Ruska, viedlo k masovým demonštráciám, ktoré trvajú už vyše troch týždňov.

Demonštranti požadujú odstúpenie vlády aj prezidenta a vypísanie predčasných volieb. Prvé a doposiaľ jediné stretnutie medzi Janukovyčom a opozíciou sa v piatok skončilo bez výsledku.

Komisár EÚ pre rozšírenie Štefan Füle v nedeľu oznámil, že Európska komisia zastavila práce na plánovanej asociačnej dohode s Ukrajinou, kým EÚ nedostane od Janukovyča “jasný záväzok”, že chce dohodu podpísať.

Ukrajinský premiér Mykola Azarova opakovane reagoval vyhlásením, že integrácia do únie je pre jeho krajinu stále prioritou.

Odporúčame aj:

Dobrá správa pre Ukrajinu, Janukovyč vyrokoval úľavy

Protesty v Kyjeve silnejú, v uliciach bolo 300-tisíc ľudí

Obrazom: Na Ukrajine hrozia násilnosti, v uliciach sú davy

Pre zásah proti demonštrantom zbavili starostu Kyjeva postu

Najbohatší oligarcha Ukrajiny podporil proeurópske protesty

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.