Janukovyč podal opozícii ruku, ponúka jej post premiéra

0
202

KYJEV 25. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ponúkol opozičnému lídrovi Arsenijovi Jacenjukovi post premiéra v rámci novej snahy vyriešiť politickú krízu v krajine. Informovala o tom v sobotu kancelária prezidenta.

Líder strany Baťkivščina (Vlasť) väznenej expremiérky Julije Tymošenkovej by tak nahradil súčasného predsedu vlády Mykolu Azarova. Ďalšiemu opozičnému lídrovi Vitalijovi Kličkovi prezident ponúkol post vicepremiéra zodpovedného za humanitárne záležitosti. Janukovyč tiež prisľúbil zvážiť zmeny ukrajinskej ústavy, ktorá v súčasnosti zaručuje rozsiahle právomoci hlave štátu, a to buď prostredníctvom referenda, alebo legislatívy.

Obe strany sa navyše dohodli na tom, že námestia a ulice postupne opustia tak demonštranti, ako aj bezpečnostné sily. Ponuka dáva nádej na prelom v dvojmesačnej kríze, ktorá si už vyžiadala obete a vyvolala obavy z dlhodobejšieho občianskeho konfliktu.

Zomrel ďalší zranený demonštrant

Ďalší ukrajinský demonštrant, ktorý utrpel vážne zranenia pri zrážkach s políciou, zomrel v nemocnici. Informovali o tom v sobotu úrady v Kyjeve. Jeho smrťou sa zvýšil oficiálny počet obetí na tri, podľa opozície je ich však už šesť. "Mal vážne zranenia, podstúpil niekoľko operácií, zomrel však v nemocnici," uviedla v Kyjeve hovorkyňa pre oblasť zdravotníctva.

Podľa strany Svoboda je obeťou 45-ročný Roman Senyk, ktorý pri stredajších zrážkach s políciou utrpel ťažké zranenia pľúc. Hovorca strany uviedol, že ho postrelili do hrude. Opozícia tvrdí, že počet obetí násilností, ktoré vypukli na okraji hlavnej protestnej zóny v nedeľu, jeho smrťou stúpol na šesť.

Napätie sa stupňuje

Oficiálne sú však potvrdené len tri: okrem najnovšej obete sú to Ukrajinec arménskeho pôvodu a občan Bieloruska, z ktorých obaja mali strelné zranenia. Polícia však trvá na tom, že ich nezabili bezpečnostné sily.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa v sobotu opäť stretol s lídrami opozície s cieľom nájsť riešenie pokračujúcej krízy v krajine. Janukovyč rokuje s vodcom strany Udar (Úder) Vitalijom Kličkom, šéfom nacionalistickej strany Svoboda (Sloboda) Olehom Tjahnybokom ako aj lídrom strany Baťkivščina (Vlasť) Arsenijom Jacenjukom, informoval popoludní prezidentský palác.

Štvrtkové rozhovory medzi prezidentom Janukovyčom a opozičnými lídrami priniesli len malé ústupky zo strany ukrajinskej vlády. Opozícia z nich vyjadrila sklamanie, keďže očakávala oveľa viac.

Janukovyč a opozícia sa stretli

Janukovyč sľúbil len prepustenie aktivistov zadržaných počas protestov, odmietol však splniť hlavné požiadavky, ktorými sú predčasné parlamentné a prezidentské voľby, okamžité odstúpenie vlády i prezidenta ako aj zrušenie opatrení namierených proti demonštrantom, ktoré uzákonili minulý týždeň. V piatok prezident navyše avizoval, že urobí zmeny vo vláde, opozícii to však stále nestačí.

Napätie medzi demonštrantami a políciou v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev sa v piatok večer opäť výrazne vystupňovalo. Televízne zábery ukazovali zábery horiacich pneumatík na postavených barikádach v blízkosti parlamentu a sídla vlády.

Podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax demonštranti hádzali na políciu dlažobné kamene a zápalné fľaše, zatiaľ čo poriadkové sily odpovedali ohlušovacími granátmi a slzotvorným plynom.

Mŕtvola policajta

Na juhu Kyjeva objavili medzičasom telo mŕtveho policajta, nie je však jasné či objav súvisí s protestami. Opozícia a vláda naďalej pokračujú vo vzájomnom obviňovaní sa z provokácií.

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč sa v piatok snažil zabrániť ďalším zrážkam tým, že prisľúbil zrekonštruovať vládu. K tomuto kroku by malo prísť už na budúci týždeň. Janukovyč však varoval, že použije "všetky legálne metódy" na zažehnanie politickej krízy, ak nenájde žiadne riešenie.

Obrazom: V zadymenom Kyjeve opäť horeli barikády

O rekonštrukcii vlády premiéra Mykolu Azarova by sa malo hovoriť na utorkovom zasadnutí parlamentu. Opozícia však tento krok považuje za nedostatočný a naďalej žiada demisiu vlády a predčasné voľby.

V Kyjeve sa konajú protesty už viac než dva mesiace, pričom vzbura proti Janukovyčovi sa v posledných dňoch rozšírila už takmer do polovice krajiny. Protivládni demonštranti od štvrtka obsadili budovy samosprávnych úradov v šiestich západných regiónoch a obsadili tiež ministerstvo poľnohospodárstva v Kyjeve.

Opoziční aktivisti tvrdia, že nepokoje si tento týždeň vyžiadali už najmenej päť mŕtvych a okolo 300 zranených. Úrady doteraz potvrdili dve obete so strelnými ranami, odmietli však, že by do ich smrti boli zapojené poriadkové sily.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.