Izrael by sa mal stiahnuť do troch rokov, tvrdí Abbás

0
218

TEL AVIV 28. januára (WEBNOVINY) – Stiahnutie Izraela z okupovaných palestínskych území by po uzavretí mierovej dohody nemalo trvať viac ako tri roky.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás to povedal v rozhovore odvysielanom v utorok na konferencii organizovanej izraelským Inštitútom pre národnobezpečnostné štúdie v Tel Avive. Podľa jeho slov sa môžu Izraelčania "postupne stiahnuť v rozumnom časovom rámci, nie dlhšom ako tri roky". Vyjadril tiež presvedčenie, že "tí, ktorí navrhujú 10 až 15 rokov, sa nechcú stiahnuť vôbec".

Abbásove slová poukázali na neschopnosť doriešiť zásadné otázky mierovej dohody medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, ku ktorej majú dospieť do apríla, vrátane budúceho bezpečnostného usporiadania. Izraelčania presadzujú dlhodobú prítomnosť svojich síl v Jordánskom údolí, zatiaľ čo Palestínčania trvajú na ich úplnom stiahnutí a uvoľnení priestoru medzinárodnej misii.

Za vhodného partnera v tejto veci Abbás považuje NATO, kontrolu nad hranicami palestínskeho štátu však musia podľa neho neskôr prevziať samotní Palestínčania. Prezident zároveň potvrdil požiadavku, aby základ takzvaného dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu tvorili hranice spred vojny v roku 1967 a v súčasnosti obsadený východný Jeruzalem slúžil ako palestínske hlavné mesto.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.