India rozsúdi talianskych námorníkov, ktorí zabili rybárov

0
424

NAÍ DILLÍ 30. januára (WEBNOVINY) – V Indii sa vo štvrtok začne proces s dvoma talianskymi námorníkmi obvinenými zo zabitia dvoch indických rybárov. Massimiliano Latorre a Salvatore Girone sa postavia pred špeciálny súd v Naí Dillí, kde budú čeliť obvineniu z vraždy.

Prípad vyvolal vážny diplomatický spor medzi Indiou a Talianskom. Rím však nakoniec vyhovel žiadosti z Naí Dillí o vydanie oboch námorníkov po tom, ako dostal z indickej strany záruky, že k vojakom sa budú Indovia správať v súlade s medzinárodným právom.

Latorre a Girone boli príslušníkmi vojenského útvaru, ktorý sprevádzal jeden z talianskych ropných tankerov, aby ho chránil pred útokmi pirátov. Po tom, ako sa k plavidlu priblížil rybársky čln, Taliani spustili paľbu, pričom sa obhajujú tvrdením, že si rybárov pomýlili s pirátmi.

Talianska strana pôvodne trvala na tom, že mužov by nemali súdiť v Indii, ale v ich vlasti, keďže k incidentu podľa nej došlo v medzinárodných vodách. Incident sa odohral vo februári 2012 pri juhozápadnom pobreží Indie.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.