India má lietadlovú loď prerobenú Rusmi, meškala päť rokov

0
410

MOSKVA 9. januára (WEBNOVINY) – Prerobená lietadlová loď sovietskej výroby sa s niekoľkoročným meškaním konečne objavila v indickom prístave Kanwár. Podľa stredajších informácií tamojších médií sa tak stalo ešte v utorok, teda približne šesť týždňov od odovzdania do užívania a vyplávania z ruského prístavu Severodvinsk.

Ruská vláda ešte v polovici novembra odovzdala indickému námorníctvu plavidlo, ktoré Rusi Indom sľúbili ešte pred piatimi rokmi. Rekonštrukčné práce sa však pretiahli a výrazne stúpli aj náklady, z dohodnutých približne 570 miliónov eur na takmer dve miliardy. Dôsledkom boli napäté vzťahy poznačené nedodržaním dohody spred takmer desiatich rokov.

Pôvodne sovietska loď s názvom Admiral Gorškov sa zmenila na INS Vikramaditja. Po úpravách je takmer 290 metrov dlhé plavidlo schopné pojať 30 lietadiel a 1600 vojakov. Jej neskoré dodanie však donútilo Indiu, v súčasnosti najväčšieho nákupcu zbraní na svete, poobzerať sa po iných dodávateľoch zbraní ako napríklad Izraeli, Francúzsku, USA či Británii. Rusi sa obhajujú nesprávnym zhodnotením prác potrebných vykonať na plavidle.

Na dobrom mene ruskej armáde nepridala ani augustová explózia ponorky ruskej výroby v bombajskom prístave. Zahynulo vtedy 18 indických námorníkov. INS Vikramaditja bude druhou lietadlovou loďou vo vlastníctve armády druhej najľudnatejšej krajiny sveta.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.