Hodenie Kimovho strýka psom je výplodom satirikov

0
343

SOUL 7. januára (WEBNOVINY) – Detaily decembrovej popravy strýka severokórejského vodcu Kima Čong-una, ktorého údajne spolu s piatimi spolupracovníkmi nechali roztrhať vyhladovanými psami, sú zrejme len vymyslené a do svetových médií sa rozšírili z čínskej mikroblogovej stránky Tencent Weibo.

Podľa tlačovej agentúry Reuters celý opis vznikol pravdepodobne ako satirický príspevok a následne ho prevzali ďalšie médiá vrátane singapurského denníka The Strait Times. Podrobnosti popravy však podľa neho ešte 12. decembra zverejnili hongkonské noviny Wen-wej-pcho, ktoré prinášajú oficiálne stanoviská Pekingu.

Odporúčame aj:

Kimovho strýka brutálne popravili, dali ho zožrať psom

Singapurský denník tiež upozornil na reakcie čínskej tlače, ktorá údajne správanie severokórejského režimu otvorene kritizuje napriek tomu, že donedávna bola Čína považovaná za jeho spojenca.

Článok citovaný v uplynulých dňoch spravodajskými portálmi vo svete tvrdí, že Kimovho strýka Čanga Song-tchäka známeho ako niekdajší druhý najmocnejší muž v Severnej Kórei po decembrovom odsúdení za vlastizradu vyzliekli donaha a spolu s piatimi najbližšími spolupracovníkmi ho zavreli do klietky, kde nechali všetkých roztrhať a zožrať svorkou 120 vyhladovaných psov.

Celý proces údajne trval hodinu a uskutočnil sa pred očami 300 vysokých predstaviteľov vrátane samotného Kima Čong-una. Skutočný priebeh popravy severokórejské médiá nezverejnili, špekuluje sa však o zastrelení ako zvyčajnom postupe v prípade "zradcov".

Teta Kima Čong-una je podľa médií tiež mŕtva

Napriek popraveniu manžela to spočiatku vyzeralo tak, že teta severokórejského lídra Kima Čong-una si udržala svoju mocenskú pozíciu. V pondelok uviedli juhokórejské médiá, že 68-ročná sestra zosnulého diktátora Kima Čong-ila je tiež mŕtva, keďže sa od septembra neobjavila na verejnosti. Podľa informácií anonymných zdrojov si sama siahla na život.

Kim Kchjong Hui bola jediná sestra Kima Čong-ila, otca súčasného severokórejhského diktátora Kima Čong-una a dcéra zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) Kima Il-sunga. Po smrti brata mala spolu s manželom Čangom Song-tchäkom za úlohu podporovať vládu Kima Čong-una a vo všetkom ho podporovať. Čang sa však dostal do nemilosti súčasného lídra a v polovici decembra ho pre velezradu a nemravný život popravili.

Uviedla rakúska televízna stanica ORF na svojej webovej stránke.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.