Hľadáte jazdené auto? Toto je najspoľahlivejšie

0
1539

Čoraz viac popularity získavajú medzi kupujúcimi jazdená autá. Hlavný dôvod je ekonomický. Nové auto stráca totiž veľmi rýchlo na hodnote, pokles ceny pri jazdenom aute je výrazne nižší. Ušetríte aj na výbave. Zatiaľčo pri novom aute výbava môže tvoriť aj 50 % obstarávacej ceny vozidla, pri jazdenom aute výbava len minimálne ovplyvňuje jeho cenu. Len malý príklad. Nové auto v obstarávacej cene cca. 30 000 eur môžete po troch rokoch ako jazdené kúpiť aj za cca. 18 000 eur. Oplatí sa, nie?

Veľký test spoľahlivosti

Nemecká spoločnosť DEKRA spravila veľký test spoľahlivosti jazdených áut. Zozbierala a roztriedila údaje o približne pätnástich miliónoch áut. Autá porovnala v rámci jednotlivých segmentov i najazdených kilometrov. Z jednotlivých modelov museli byť k dispozícii údaje aspoň z tisícich kusov, aby sa zabezpečila dostatočná objektívnosť.

Čo sa týka technického stavu, hodnotili sa poruchy riadenia, karosérie, interiéru, bŕzd, podvozku, elektroniky, riadenia či pohonu. Do úvahy sa nebrali súčiastky podliehajúce štandardnému opotrebovaniu ako napríklad pneumatiky, hliníkové disky, brzdové platničky či filter klimatizácie.

Audi dominovalo

Jednotlivé autá a značky boli ohodnotené indexom poruchovosti DEKRA. Ten vyjadroval pomer medzi počtom áut s poruchami a bez závad. Čim vyšší dosiahnutý index bol, tým vyššia spoľahlivosť.

Víťaznou značkou v spomínanom  teste spoľahlivosti jazdených áut sa stalo nemecké Audi. Najspoľahlivejším jazdeným autom sa stalo Audi A6. Pokiaľ zvažujete kúpu jazdeného auta, pozornosť by ste mali zamerať práve týmto smerom.

Aj pneumatiky sú dôležité

Rovnako ako pri kúpe auta, aj pri kúpe pneumatík treba zvážiť hneď niekoľko kritérií. Určite spoľahlivosť a pomer cena/kvalita. Letné pneumatiky Matador majú jedno i druhé. Ak myslíte ekonomicky, je to správna voľba. Postarajú sa o znižovanie spotreby a nízku cenu prevádzky. Na výber máte hneď niekoľko modelov.

Treba mať na zreteli, že kvalita sa automaticky nespája s vysokými cenami. Nie všetko drahé je aj dobré. Pri pneumatikách to platí tiež. Aj lacné pneumatiky vás môžu prekvapiť svojou vysokou spoľahlivosťou, odolnosťou a celkovou kvalitou. Ako sa hovorí, kto hľadá, ten nájde.