Grécko chce predsedať EÚ sparťansky efektívne

0
427

BRATISLAVA 16. januára (WEBNOVINY) – Loď s napnutými plachtami ako symbol toho, že spolu môžu Európania doplávať ďalej, znázorňuje predstavu Grékov, ktorí budú pri kormidle Európskej únie stáť najbližších šesť mesiacov.

Krajina, ktorá sa niekoľko rokov zmietala v hlbokej ekonomickej kríze a mnohí jej predpovedali odchod z eurozóny, bude stáť na čele dvadsaťosmičky aj v nastávajúcich eurovoľbách v máji 2014. Práve tie majú otvoriť otázku budúcnosti únie v širšej miere.

Zlyhaním je nepokúsiť sa znova vstať

Grécky veľvyslanec na Slovensku Nicolas Plexidas zdôraznil, že situácia v jeho krajine, ktorá sa zviecha z ťažkého ekonomického pádu, nebude mať vplyv na výkon ich práce. "Zlyhaním nie je padnúť, ale nepokúsiť sa znovu vstať," zopakoval slová gréckeho premiéra Anónisa Samarása, pričom zdôraznil, že výška plánovaného rozpočtu 50 mil. eur bude predstavovať, "sparťanské predsedníctvo nie z pohľadu atmosféry, ale efektívneho životného štýlu".

Pre Grécko to bude v poradí piate rotujúce predsedníctvo od vstupu do Európskeho spoločenstva v roku 1981 a má byť najlacnejšie v histórii. Pre porovnanie rozpočet Litvy na predsedníctvo v roku 2013 predstavoval 62 miliónov eur, Íri v prvom polroku plánovali minúť 60 mil. eur, čo je menej ako polovica ich rozpočtu z roku 2004.

Otázka mladých a prisťahovalectva

Gréci chcú najbližší polrok stimulovať hospodársky rast, v spojitosti s ním riešiť aj zamestnanosť najmä mladých ľudí a podporovať financovania reálnej ekonomiky s dôrazom na malé a stredné podniky. Plánujú tiež posilniť dôveru v európske hospodárstvo podporou spoločnej meny, naďalej prehlbovať hospodársku a menovú úniu s bezprostredným krokom – vytvorením bankovej únie.

Zároveň chcú dať odpoveď na otázku prisťahovalectva, ktorého tragický rozmer pociťujú predovšetkým krajiny na hraniciach Európy. Nový impulz chcú predstaviť aj v námornej politike, a to v oblasti energie a bezpečnosti. Prírodné bohatstvo pod morskou hladinou môže byť podľa nich odpoveďou na problém energetickej neistoty.

Namiesto odchodu predsedníctvo EÚ

"Predsedníctva v EÚ sa ujala krajina, ktorá je najviac skúšaná krízou a kde sa európske problémy prejavili najviditeľnejšie. Mnohí predpovedali odchod Grécka z eurozóny a dokonca aj jej rozpad. Spochybňoval sa aj význam samotnej EÚ. Teší ma, že tieto hlasy už stíchli. Z Grécka, ako aj ďalších krízou poznačených krajín, postupne prichádzajú pozitívnejšie správy. Predsedníctvo je pre Grécko príležitosťou ukázať, že vie prekonať svoje problémy a zároveň úspešne viesť EÚ," uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

Rade Európskej únie predsedá každého pol roka jedna členská krajina podľa vopred určeného systému rotácie. Úlohou predsedníckej krajiny je predovšetkým organizovať prácu Rady EÚ a reprezentovať úniu navonok. Poradie predsedníctiev bolo naposledy určené 1. januára 2007, podľa neho by Slovensko malo prebrať túto funkciu v druhej polovici roku 2016.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.