Chystá sa privatizácia Bankie, najprv predajú menej akcií

0
432

MADRID 17. februára (WEBNOVINY) – Španielsko pravdepodobne začne s privatizáciou spoločnosti Bankia predajom balíka akcií vo výške od 5 % do 10 % inštitucionálnym investorom.

V nedeľu to uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Bankia José Ignacio Goirigolzarri. Podľa jeho slov sa predaj celého štátneho podielu v spoločnosti vo výške 68,4 % uskutoční počas niekoľkých rokov prostredníctvom španielskeho fondu pre reštrukturalizáciu bánk (FROB).

“Prvý predaj (akcií spoločnosti) bude menší ako ostatné. Uvažujeme, že by bol vo výške od 5 % do 10 %. Akcie ponúkneme mnohým inštitucionálnym investorom,” povedal predstaviteľ Bankie.

“Najpravdepodobnejší proces privatizácie sa podobá tomu, ktorý absolvovala spoločnosť Lloyds,” uviedol Goirigolzarri s tým, že narážal na úspešný septembrový predaj balíka akcií spoločnosti Lloyds vo výške 6 %, za ktorý britská vláda získala 3,2 mld. britských libier GBP.

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos vo februári vyhlásil, že počas roka by Španielsko mohlo predať menší podiel akcií, kým v strednodobom horizonte bude krajina predávať väčšie podiely.

Zároveň však uviedol, že si vláda ešte nejaký čas ponechá kontrolný balík akcií. Podľa platného reštrukturalizačného plánu spoločnosti Bankia, musí Španielsko predať akcie, ktoré vlastní, do roku 2017.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.