Európski výrobcovia etanolu podali sťažnosť na Američanov

0
392

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Európski výrobcovia etanolu podali Európskej komisii (EK) sťažnosť na dovoz lacného dotovaného etanolu zo Spojených štátov amerických. Podľa Združenia európskych výrobcov etanolu z obnoviteľných palív (ePure), žiadajú výrobcovia o prešetrenie a zakročenie voči USA kvôli obchádzaniu cla na dovoz etanolu do Európy cez Nórsko. Import dotovaného etanolu tak podľa ePure znevýhodňuje a ohrozuje európskych výrobcov. “Naliehame na autority Európskej únie, aby ochránili európskych výrobcov etanolu pred ďalším nezákonným americkým etanolom,” uviedol generálny tajomník ePure Rob Vierhout.

Európska únia (EÚ) schválila antidumpingové clo na dovoz etanolu z USA vo februári 2013. Ako informovalo združenie ePure, americkí výrobcovia však objavili nový spôsob dovozu etanolu do Európy, a to cez Nórsko.

Objem dovezeného etanolu vzrástol v Nórsku za rok 10-násobne, čím dosiahol úroveň amerického exportu do Brazílie. Zároveň podľa ePure stúpol i dovoz etanolu z Nórska do krajín EÚ, avšak v podobe hotového benzínu so 48-percentnou prímesou etanolu. Na tento produkt sa však už antidumpingové clo nevzťahuje.

Clo na dovoz amerického etanolu zaviedla EÚ po tom, čo zistila, že americkí výrobcovia využívajú domáce dotácie na výrobu etanolu a následne ho predávajú v Európe za nezákonne nízke ceny. Veľké objemy lacného dovezeného etanolu tlačia jeho ceny na európskych burzách dolu, dokonca až pod výrobné náklady. Nízke ceny následne nezodpovedajú trhovej realite a podľa výrobcov sťažujú rokovania s európskymi rafinériami.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.