Polícia emisný zoznam potvrdila, Fico blufuje, tvrdí Frešo

0
422

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša mrazia štvrtkové slová premiéra Roberta Fica, ktorý konštatoval, že zoznam ľudí, čo zarobili na emisnej kauze, možno neexistuje.

“Premiér Fico blufuje. Blufoval už vtedy, keď obhajoval cenu päť eur za tonu a tváril sa, že nevie, že okolité krajiny predávali emisie dvojnásobne drahšie,” konštatoval v pondelok pred novinármi Frešo. Líder SDKÚ-DS zdôraznil, že existenciu zoznamu ľudí profitujúcich z emisného obchodu potvrdila slovenská polícia i policajný prezident, od švajčiarskych vyšetrovateľov slovenská strana dostala bankové výpisy aj s kópiami na prevod peňazí.

Odporúčame:

Parlament bude mimoriadne zasadať, témou je kauza emisie

Zoznam s ľuďmi z kauzy emisií môže byť len bluf, tvrdí Fico

Obchod vraj pokračoval ďalej

Fico ako predseda vlády podľa Freša osobne prevzal zodpovednosť za emisnú kauzu. Keď vtedajší minister životného prostredia za SNS Ján Chrbet navrhol vláde zrušiť emisnú zmluvu, Fico ho namiesto stopnutia zmluvy nevýhodnej pre Slovensko odvolal a obchod pokračoval ďalej, pripomenul Frešo. Fico vtedy vyzýval opozíciu a médiá, aby mu predložili dôkazy, že iné krajiny predávali emisie drahšie ako Slovensko.

Frešo podotkol, že Slovensko si zaslúži prezidenta, čo neskrýva pozadie pochybných machinácií, na ktorých občania stratili 50 miliónov eur. Občania podľa Freša majú právo vedieť, kto sa obohatil na ich úkor. Opozícia žiada predsedu vlády Roberta Fica, aby predložil Národnej rade SR správu o vyšetrovaní kauzy emisie vrátane menného zoznamu osôb, ktoré si rozdelili 47 miliónov eur z tohto pre Slovensko nevýhodného predaja.

Verejnosť má šancu na pravdu

Podľa Freša je namieste, aby Národná rada Slovenskej republiky využila svoju kontrolnú právomoc voči vláde a kauzou a jej dôsledkami sa zaoberali poslanci NR SR na samostatnej schôdzi. “A je na predsedovi vlády, aby verejne aj pred poslancami NR SR urobil všetko pre vyvrátenie podozrení z korupčného pozadia pri predaji emisií za jeho vlády v rokoch 2006 – 2010,” povedal.

Pripomenul, že švajčiarske vyšetrovacie orgány Slovensku poslali zoznam osôb, ktoré si rozdelili finančné prostriedky z kauzy pochybného predaja emisií spoločnosti Interblue Group. “Verejnosť má tak konečne možnosť dozvedieť sa, kde skončili desiatky miliónov eur, o ktoré prišla Slovenská republika vďaka skutočnosti, že prvá vláda Roberta Fica nepredala emisné kvóty priamo, ale prostredníctvom prostredníka – garážovej firmy Interblue Group,” konštatoval.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.