Obrazom: Voľby v Thajsku opäť vyhnali demonštrantov do ulíc

0
303

BANGKOK 2. februára (WEBNOVINY) – V Bangkoku v pondelok pokračujú protivládne protesty deň po parlamentných voľbách poznačených bojkotom desiatok volebných okrskov demonštrantami. Protestujúci pochodujú smerom do centra mesta, kde obkľúčili niekoľko vládnych budov.

Demonštranti opustili stanové tábory zriadené ešte v polovici januára a zhromaždiť sa plánujú v parku Lumpini v centre metropole. Opozičný líder Suthep Thaugsuban v nedeľu povedal, že tábory rušia z bezpečnostných dôvodov, príčinou však môže byť aj klesajúci počet demonštrantov. Mestom ich v pondelok pochoduje asi 3-tisíc.

Obrazom:Voľby v Thajsku sprevádzajú prostesty

Demonštranti stále trvajú na odstúpení premiérky Jingluk Šinavatrovej. Prieskumy predpovedajú, že jej strana by mala voľby vyhrať, čo však s najväčšou pravdepodobnosťou neukončí hlboké rozdelenie krajiny na Šinavatrovej prívržencov a odporcov.

Vo voľbách sa v nedeľu nedalo hlasovať v asi pätine volebných okrskov, kde sa voľby zopakujú. Termín opakovaného hlasovania ešte nebol určený, čo znamená, že parlamentné kreslá nebudú obsadené niekoľko týždňov. Očakáva sa, že opozícia požiada o zrušenie volieb.

Nepokoje otriasajú thajským Bangkokom už od novembra a doteraz si vyžiadali desať obetí a najmenej 577 zranených. Cieľom demonštrantov je zvrhnutie premiérky Šinavatrovej a zbavenie sa vplyvu jej staršieho brata zosadeného premiéra Thaksina Šinavatru. Opozícia a demonštranti vládu obviňujú z rozsiahlej korupcie a tvrdia, že Jingluk je len bábkou v rukách svojho brata, ktorého v roku 2006 zvrhla z čela vlády armáda.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.