Európski lídri musia rešpektovať právo na voľný pohyb

0
443

ŠTRASBURG 17. januára (WEBNOVINY) – Európsky parlament dôrazne spochybňuje pozíciu niektorých európskych lídrov, ktorí vyzývajú na zmeny a obmedzenia práva na voľný pohyb občanov EÚ.

Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci schválili na štvrtkovom rokovaní v Štrasburgu. Dočasné obmedzenia voľného pohybu pre bulharských a rumunských občanov vypršali 1. januára 2014.

Parlament v uznesení vyzýva členské štáty, aby dodržiavali ustanovenia zakladajúcich zmlúv týkajúce sa pravidiel EÚ upravujúcich voľný pohyb. Ide o právo zaručené všetkým európskym občanom, zdôrazňujú poslanci.

Poslanci tiež vyjadrili odmietavý postoj k akémukoľvek návrhu na obmedzenie počtu migrantov EÚ, pretože je to v rozpore so zásadou Zmluvy o EÚ týkajúcej sa voľného pohybu osôb. S blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu sa voľný pohyb občanov EÚ stal pre niektoré politické strany témou kampane, uvádza sa v uznesení, ktoré si zároveň všíma, že viacero vyhlásení spochybňujúcich právo na voľný pohyb zaznelo nedávno aj od vysokopostavených európskych politikov.

Podľa poslancov existuje nebezpečenstvo, že táto diskusia povedie k nárastu rasizmu a xenofóbie. Hoci len 2,8 percenta všetkých občanov EÚ žije v členskom štáte, ktorý nie je ich štátom pôvodu, podľa poslancov predstavujú kľúčový prvok pre úspech vnútorného trhu a podporu európskeho hospodárstva.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.