Euro voči doláru kleslo na dvojtýždňové minimum

0
565

LONDÝN 1. novembra (WEBNOVINY) – Euro v piatok oproti doláru kleslo na dvojtýždňové minimum. Oslabovalo tak už piaty deň.

Spomalenie inflácie v eurozóne totiž viedlo niektorých účastníkov trhu k prognóze, že Európska centrálna banka (ECB) v blízkej budúcnosti zníži úrokové sadzby.

Pozitívne ekonomické správy z USA navyše oživili špekulácie, že americký Federálny rezervný systém (Fed) by mohol zredukovať svoj program stimulov na decembrovom zasadaní.

Spoločná európska mena oslabila až na 1,3508 USD/EUR, čiže sa dostala najnižšie od 16. októbra. Neskôr sa zotavila na 1,3530 USD/EUR, čo však znamenalo, že oproti predošlému dňu bola aj tak nižšie o 0,4 %. Obnovený tlak na euro pomohol rastu dolárového indexu, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien. Index stúpol na dvojtýždňové maximum 80,547 bodu.

Česká koruna v piatok voči euru oslabila, keďže investori boli opatrní pred budúcotýždňovým zasadaním českej centrálnej banky. Predstavitelia banky totiž uvažujú o tom, že by mali ešte viac uvoľniť menovú politiku oslabením koruny prostredníctvom intervencií. Do 10:41 SEČ koruna klesla o 0,17 % na 25,777 CZK/EUR. Vývoj ostatných stredoeurópskych mien bol zmiešaný. Maďarský forint oslabil o 0,28 % na 296,170 HUF/EUR, ale poľský zlotý stúpol o 0,16 % na 4,177 PLN/EUR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.