Egyptská vláda zatkla novinárov z al-Džazíry

0
321

KÁHIRA 30. decembra (WEBNOVINY) – Egyptská tajná polícia zadržala austrálskeho a egyptského novinára z panarabskej televízie al-Džazíra pre podozrenia z nelegálneho vysielania správ, ktoré škodia "domácej bezpečnosti", informovalo ministerstvo vnútra.

Bezpečnostné sily uskutočnili raziu v nedeľu v nočných hodinách v ich provizórnej kancelárii v káhirskom hoteli, kde ich zatkli a skonfiškovali im vybavenie, uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Ich kolegovia z al-Džazíra English ich identifikovali ako šéfa káhirskej pobočky Muhammada Abd al-Fahmího, ktorý má aj kanadské občianstvo a Austrálčana Petra Gresteho.

K razii došlo po tom, čo úrady vyhlásili Moslimské bratstvo zvrhnutého prezidenta Muhammada Mursího za teroristickú organizáciu, čím spravili z členstva v islamistickej skupine a dokonca vlastnenia ich literatúry zločin. Ministerstvo uviedlo, že novinári "vysielali živé správy poškodzujúce domácu bezpečnosť" a objavili u nich "publikácie" Moslimského bratstva.

Greste, bývalý novinár BBC, získal v roku 2011 prestížnu cenu Peabody award za dokument o Somálsku. Al-Fahmí, ktorý v minulosti pracoval pre CNN, je v Káhire popredný novinár bez známych väzieb na bratstvo.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.