Egypťania v referende jednoznačne podporili novú ústavu

0
431

KÁHIRA 16. januára (WEBNOVINY) – Voliči zúčastnení na egyptskom referende o novej ústave návrh jednoznačne podporili a mal by tak prejsť. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených vo štvrtok.

Podľa štátnych médií hlasovalo za 90 až 95 percent ľudí, ktorí počas utorka a stredy prišli k urnám. Armáda, ktorá v krajine v súčasnosti vláde, však bude sledovať najmä údaj o účasti, keďže pôjde o dôležitý znak podpory zo strany Egypťanov. V nadchádzajúcich prezidentských voľbách chce totiž o najvyšší post zabojovať až šéf ozbrojených síl Fattáh as-Sísí. Podľa predbežných údajov by mala účasť presiahnuť hranicu 50 percent.

Odporúčame:

Obrazom: Referendum ďalej špiní prsty Egypťanov atramentom

Referendum sa však nezaobišlo bez násilných incidentov, ktorého prebiehali najmä medzi podporovateľmi islamistického hnutia Moslimské bratstvo a armádou. Polícia za pokusy o narúšanie volieb zatkla celkovo 444 ľudí, informovalo ministerstvo vnútra.

Vypísanie referenda o novej ústave oznámil ešte v decembri prechodný prezident Adlí Mansúr. Ten sa o dokumente vyjadril ako o "dobrom štarte pre demokratický a moderný štát". Hoci návrh znižuje rolu islamistického práva šaríja v legislatíve, čelí aj kritike pre zvláštne postavenie, ktoré zaručuje armáde. Text totiž upevňuje jej moc a posilňuje jej vplyv na politiku. Armáda tak môže súdiť v niektorých prípadoch civilistov, vymenúvať ministra obrany a nemusí si nechať kontrolovať rozpočet. Mansúr však napriek tomu tvrdí, že nová ústava zaručuje "ľudské práva, slobody a vyváženosť moci". Nový návrh je prerobením dokumentu prijatého v decembri 2012 pod Mursího vedením.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.