Edward Snowden tvrdí, že ho chcú Američania zabiť

0
509

BERLÍN 27. januára (WEBNOVINY) – Bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden priznal, že sa obáva o svoj život. Urobil tak v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD, ktorá jeho úryvky zverejnila v nedeľu.

Podľa jeho slov by "mi títo ľudia, predstavitelia vlády radi strelili guľku do hlavy alebo ma otrávili pri ceste zo supermarketu a potom sa pozerali, ako umieram v sprche". Vyjadril sa tak v odkaze na minulý týždeň zverejnené informácie amerického portálu BuzzFeed, ktorý priniesol jasné hrozby z úst nemenovaných predstaviteľov Pentagonu.

Tí vyjadrili veľkú chuť Snowdena usmrtiť. Počítačový technik sa tak pre ARD vyjadril počas rozhovoru, ktorý robili na utajenom mieste v Moskve. Američan je však podľa slov jeho právnika Anatolija Kučerenu stále pod dohľadom bezpečnostných síl. Kučerena navyše potvrdil, že sa vo veci hrozieb plánuje obrátiť na americké úrady v záujme prešetrenia zdrojov portálu.

Snowden v júni 2013 vyvolal rozruch prezradením sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald. Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali komunikáciu zahraničných predstaviteľov ako aj miliónov bežných ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.