Dôchodcov od odpratávania snehu poslanci neodbremenili

0
265

BRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Odpratávanie snehu v mestách a obciach sa nezmení, zostane na pleciach vlastníkov respektíve správcov nehnuteľností.

Poslanci za Smer-SD v stredu v parlamente zamietli novelu cestného zákona, podľa ktorej by dôchodcovia, ťažko zdravotne postihnutí, invalidi a ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt v obci, kde sa nehnuteľnosť nachádza, nemali povinnosť odpratávať sneh a iné nečistoty z chodníkov pred svojimi domami.

Oslobodiť tieto štyri skupiny občanov od povinnosti čistiť chodníky pred svojimi nehnuteľnosťami navrhovali poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc a Peter Pollák.

Princíp solidarity

„Cieľom návrhu zákona je premietnuť princíp solidarity aj do ustanovení cestného zákona tak, aby sa neukladali povinnosti tým občanom, ktorí ich vzhľadom na svoj vek, zdravotný stav a iné objektívne okolnosti nemôžu plniť a ani by nebolo spravodlivé takéto plnenie od nich požadovať,“ argumentovali obyčajní ľudia.

Podľa terajšej právnej úpravy poľadovicu alebo sneh sú z chodníkov povinní odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia priľahlých nehnuteľností. Kadúc a Pollák presadzovali, aby povinnosť zabezpečiť schodnosť chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti v spomínaných štyroch prípadoch zabezpečila obec.

Návrh má podľa predkladateľov pozitívne sociálne vplyvy. Obce podľa nich na čistenie chodníkov pravdepodobne využijú ľudí, ktorí nemajú prácu a sú schopní vykonávať menšie obecné služby.

Dávky v hmotnej núdzi

„Zapojenie týchto osôb do zabezpečovania schodnosti chodníkov bude mať pozitívny vplyv na integráciu týchto osôb do spoločnosti, na ich sociálnu exklúziu, vrátane obnovenia si pracovných návykov a zároveň aj pozitívny vplyv na zvýšenie zamestnanosti (aspoň dočasne) v obci,“ argumentovali Kadúc a Pollák.

Obce podľa nich budú môcť využiť novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorú koncom októbra schválil parlament. Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,60 eura podľa nej štát vypláca len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že im takúto činnosť obec ponúkne.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.