Digitalizácia účtovníctva od 1.1.2022 – čo nám prinesie?

0
668
Digitalizácia účtovníctva od 1.1.2022 - čo nám prinesie?
Digitalizácia účtovníctva

Pokrok nezastavíš. Predovšetkým v oblasti výpočtovej techniky a všetkých vecí s ňou súvisiacich kráča pokrok míľovými krokmi. Dokonca aj v prípade účtovníctva, ktoré je od začiatku tohto roku plne digitalizované. Nemusíte sa obávať, že digitalizácia účtovníctva so sebou neprinesie nič dobré. Práve naopak. Digitalizácia účtovníctva bude mať pre každého veľa výhod a pozitívnych prínosov.

Čo vás čaká s digitalizáciou účtovníctva

Vedeniu účtovníctva sa nevyhne žiadna firma na Slovensku. Od 1.1.2022 si však môžete vybrať, či budete účtovníctvo aj naďalej viesť v starej papierovej forme alebo či prejdete na digitálne účtovníctvo.

Ak je takýto prechod nad vaše sily, môžete o pomoc požiadať odborníkov. Ako ich nájsť? Jednoducho vygooglite napríklad účtovníctvo Bratislava a vyberte si z pomedzi renomovaných firiem. Ak sami neviete či sa vám prechod na digitálne účtovníctvo oplatí, môžete do vyhľadávača zadať daňový poradca Bratislava. Vy sami sa budete musieť rozhodnúť, kde všetky účtovné doklady uložíte. Nemyslíme tým papierové ukladače, tie sa s digitalizáciou účtovníctva stratia z povrchu zemského. Ukladanie uvedených informácií a dokladov je možné napríklad vo virtuálnom úložisku tzv. cloude, na pamäťových kartách alebo USB kľúčoch.

Po rozhodnutí, kde doklady uložíte, je nutné toto rozhodnutie zaevidovať v internej smernici. Všetky procesy ohľadom digitalizácie by už mali u vás prebiehať, pretože novela zákona o digitalizácii je platná od 1.1.2022. Nemusíte sa však obávať, pretože máte celý rok na to, aby ste všetky procesy digitalizácie zvládli a splnili.

Aké prínosy a výhody má digitalizácia účtovníctva

V prípade, že nie ste počítačovo a digitálne zdatní, odporúčame vám prejsť digitalizáciou spolu s účtovnou firmou. Jej odborníci vám s celým prechodom pomôžu. Každá renomovaná účtovná firma má na webe sekciu účtovníctvo cenník, kde nájdete poplatky za služby. Ako sme už v úvode spomínali, digitalizácia so sebou prináša samé výhody pre klienta a účtovníkov. V prvom rade ide o zjednodušenie celého procesu účtovníctva. Všetko, čo sa robí cez počítače je efektívnejšie, rýchlejšie a bezpečnejšie. Klienti nemusia za vami chodiť osobne, čo usporí čas firme a samotnému klientovi. Ak budete nejaké údaje spätne vyhľadávať, tak vo virtuálnom svete ide všetko oveľa jednoduchšie. Nemusíte sa prehrabávať tonami dokladov, všetko uloží a vyhľadá počítač. Online účtovníctvo je maximálne bezpečné a pre klientov znamená otvorenie nových možností. Váš účtovník už nemusí sedieť za rohom, aby ste ho mali v prípade potreby blízko. Môžete si vybrať akúkoľvek firmu, ktorá má dobré meno a primerané ceny.