Ďalšie násilie pred olympiádou v Soči, sedem mŕtvych

0
433

MACHAČKALA 15. januára (WEBNOVINY) – Traja členovia bezpečnostných jednotiek a štyria militanti zahynuli niekoľko týždňov pred začiatkom zimných olympijských hier v Soči počas prestrelky v nepokojnom ruskom severokaukazskom regióne.

Ako povedal v stredu hovorca dagestanskej vyšetrovacej komisie Rasul Temirbekov pre agentúru AP, ozbrojenci sa zabarikádovali v dome v dedine Karnajurt. Dagestan, väčšinovo moslimská republika na ruskom Severnom Kaukaze, je epicentrom pretrvávajúceho konfliktu medzi islamskými povstalcami a ruskými bezpečnostnými silami. Líder povstalcov Doku Umarov vyzval svojich nasledovníkov, aby útočili na dejisko ZOH v Soči.

Rusko zaviedlo začiatkom januára mimoriadne bezpečnostné opatrenia v snahe zabrániť útokom počas olympijských hier. Obavy vyvolávajú najmä hrozby zo strany islamských extrémistov zo Severného Kaukazu, ktorí koncom decembra uskutočnili dva teroristické útoky vo Volgograde a zabili najmenej 34 ľudí.

Najprísnejšie opatrenia platia v dejisku zimných olympijských hier Soči. V meste a jeho okolí nasadili až 37 000 príslušníkov bezpečnostných síl. Do 350-tisícového mesta pri Čiernom mori smú vojsť len autá so špeciálnym povolením. Všetky demonštrácie a pochody tam musí schváliť ministerstvo vnútra.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.