Čo všetko by mal obsahovať “pripravený” peračník?

0
1467

Keď si predstavíte peračník, napadnú vám perá, guma, farbičky a ďalšie drobné školské pomôcky, ktoré bude vaše dieťa potrebovať v škole. Výber vhodného peračníka ale nemusí byť až tak jednoduchá záležitosť.

Dnes nájdete na pultoch predajní najrôznejšie školské peračníky, z ktorých si vaše deti len tak ľahko nevyberú. Viete čo všetko by mal obsahovať dobre pripravený peračník, aby žiakovi nič nechýbalo?

Druh peračníka

Klasický pevný peračník je prototyp prehľadnosti. Tento druh peračníka je vhodný hlavne pre tých najmenších školákov. Prváci môžu byť často zo začiatku z množstva pomôcok zmätení, preto prehľadný peračník, v ktorom ma každé pero a ceruzka svoje miesto, je presne to, čo budú potrebovať. Perá, ceruzky, fixky, strúhadlo a guma sú v nich prehľadne uložené, takže si dieťa a vy jednoducho všimnete, či náhodou niečo v peračníku nechýba. Taktiež pevná väzba je zárukou dlhodobého využívania a ochrany pred poškodením. Školské batohy sú plné učebníc a dosiek na zošity s ostrými hranami, pevná väzba peračníka tak určite pomôže znížiť riziko jeho poškodenia.

Mäkký peračník

Toto je typ peračníka, ktorý je vhodný hlavne pre starších žiakov. Tento typ peračníka je šikovný vďaka menším rozmerom a školské aktovky ho bez najmenších problém prinesú až na školskú lavicu a pritom v nich bude dostatok miesta aj na desiatu a ďalšie školské potreby. Na rozdiel od pevného peračníka tento typ neponúka prehľadné priečinky.

Čo všetko by mal teda obsahovať školský peračník?

Všetko záleží hlavne od veku žiaka. Samozrejme mladší žiaci potrebujú a využívajú iné pomôcky ako starší. Niekedy vám už aj v predajni uľahčia starosti, lebo v dnešnej dobe sa dajú kúpiť aj peračníky, ktoré sú už naplnené a obsahujú väčšinu potrebných pomôcok. Peračník pre prvákov by mal obsahovať kvalitné pero, najlepšie ak je ergonomické. Dnes už nie je povinnosť písať písmenka atramentovým perom, preto si môžete vybrať so širokej škály pier, ktoré nerobia neporiadok.

Ceruzky samozrejme patria k povinnej výbave. Ak kupujete ceruzky pre menšie dieťa, odporúčajú sa kupovať trojhranné ceruzky. Nikdy nezabudnite ani na farbičky, najlepšia je sada 12 farieb. Guma a strúhadlo tiež patria do základnej výbavy peračníka.

Školské batohy starších žiakov by okrem vybavené peračníka mali určite obsahovať aj pravítka, nožnice, uhlomer a bezpochyby kružidlo. Najlepšie kružidlo je celovokové, je najpresnejšie.