Čínskeho bojovníka proti korupcii Süa odsúdili za mreže

0
421

PEKING 26. januára (WEBNOVINY) – Súd v Pekingu poslal na štyri roky za mreže popredného čínskeho aktivistu Süa Č’-junga. Podľa verdiktu súdu Sü, ktorý bojuje za práva detí a proti korupcii, "zoskupoval davy s cieľom narušiť verejný poriadok". Viacerým ďalším aktivistom hnutia za transparentnosť hrozia podobné tresty. Skupiny na ochranu ľudských práv skritizovali v tejto súvislosti prezidenta Sia Ťin-pchinga, ktorý sľuboval bojovať proti korupcii.

Süa zatkli v júli 2013 a jeho proces sa začal v stredu. Jeho právnik po vyhlásení verdiktu súdu povedal, že "boli zničené posledné zvyšky hrdosti čínskeho právneho systému". Sü, ktorý už bol aj v domácom väzení, je vedúcim členom skupiny požadujúcej zverejnenie majetkov čínskych funkcionárov.

Zasadzuje sa okrem iných prípadov aj za väzňov odsúdených na trest smrti či za rodiny zasiahnuté otráveným detským mliekom. Mnohí v Číne si myslia, že aktivistovo odsúdenie súvisí s jeho rastúcou popularitou i jeho zvyšujúcou sa prítomnosťou na čínskych sociálnych sieťach.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.