Česi si môžu staviť, do ktorej krajiny utečie David Rath

0
505

PRAHA 12. novembra (WEBNOVINY) – Na možnosť, že prepustený český exposlanec David Rath utečie do zahraničia, sa dá v Českej republike staviť aj peniaze.

Túto službu začala ponúkať jedna z tamojších stávkových kancelárií okamžite po tom, ako v pondelok súd v Prahe rozhodol o jeho oslobodení spod vyšetrovacej väzby. Na možnosť, že Rath oslávi koniec tohto roku na slobode a zároveň v Česku vypísali kurz 1,15:1.

Dá sa pritom staviť aj na to, že expolitik skončí na Bahamách, v Juhoafrickej republike alebo na Maldivách – v tomto prípade je kurz na úrovni 200:1, informuje spravodajský portál iDNES.cz. Niekdajší hatjman však vyhlasuje, že z krajiny utiecť v žiadnom prípade neplánuje.

Prepustenie Ratha jeho advokáti zdôvodňovali najmä zhoršeným zdravotným stavom jeho otca. Za bývalého politika sa zaručili viaceré osobnosti vrátane bývalej kandidátky za prezdidentku Táne Fišerovej a starosta jeho domovských Hostivíc.

Ratha polícia obvinila z prijatia sedemmiliónového úplatku potom, čo ho ešte v máji 2012 zadržali priamo pri čine. Spolu s ním zatkli ďalších sedem osôb zo Stredočeského kraja, ktoré sa tiež mali podieľať na manipulácii verejných zákaziek.

Všetci zadržaní skončili vo vyšetrovacej väzbe. V prípade uznania viny hrozí Rathovi až 12-ročné väzenie. Rath sa v reakcii na kauzu vzdal postu hajtmana Stredočeského kraja ako aj členstva v Českej strane sociálne demokratickej (ČSSD), za ktorej vlády v minulosti pôsobil ako minister zdravotníctva a poslanec.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.