Bývalý šéf Pentagonu kritizoval Obamu za Afganistan

0
210

WASHINGTON 8. januára (WEBNOVINY) – Bývalý americký minister obrany Robert Gates pomerne tvrdo kritizoval prezidenta Baracka Obamu za riešenie situácie v Afganistane.

Urobil tak vo svojich pamätiach, ktorých úryvky v utorok zverejnili americké médiá.

V knihe s názvom Povinnosť: Memoáre tajnej vojny niekdajší šéf Pentagonu píše o tom, ako Obama prejavoval nedostatočnú vieru v afganských ale aj svojich vojenských lídrov.

"Sedel som tam a hovoril som si: Prezident nedôveruje svojmu veliteľovi, nemôže vystáť (afganského prezidenta Hámida) Karzaja, neverí svojej vlastnej stratégii a túto vojnu nepovažuje za svoju," píše sa v Gatesových poznámkach zaznamenaných počas jeho návštevy Bieleho domu v marci 2011. "Pre neho je všetko len o stiahnutí (vojsk)," dodal.

Gates bol doposiaľ jediným šéfom Pentagonu, ktorý funkciu zastával v administratívach prezidentov z opačných politických táborov. Do ministerského kresla ho v roku 2006 vymenoval vtedajší šéf Bieleho domu George W. Bush a sedel v ňom až do roku 2011 aj za Obamu. V rokoch 1991 až 1993 bol tiež šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA).

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.