Bezpečnostná rada schválila vyslanie vojakov EÚ do Afriky

0
391

NEW YORK 28. januára (WEBNOVINY) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v utorok jednomyseľne schválila rezolúciu umožňujúcu nasadenie európskych síl v Stredoafrickej republike (SAR).

Zároveň v nej hrozí sankciami tým, ktorí stoja za násilnosťami v krajine. EÚ chce do SAR poslať 600 vojakov, aby tam pomohli francúzskym a africkým silám pri uzmierovaní krajiny a ukončení zrážok medzi kresťanskými a moslimskými rivalmi.

Rezolúcia povoľuje použitie "všetkých potrebných opatrení" s cieľom ochrániť civilistov v SAR, ktorá sa zmieta v anarchii, odkedy pred desiatimi mesiacmi zvrhli prezidenta povstalci. Vyzýva tiež prechodnú vládu, aby urýchlila prípravy nových volieb, ktoré sa majú uskutočniť v druhej polovici roka.

Odporúčame:

Krvavý africký prezident odstúpil, nevedel zastaviť násilie

V Afrike zúri krvavý konflikt medzi kresťanmi a moslimami

Kríza v 4,5-miliónovej SAR sa začala koncom roka 2012 a násilie medzi kresťanmi a moslimami si len za december vyžiadalo vyše tisíc mŕtvych. V dôsledku bojov tiež takmer milión obyvateľov opustilo svoje domovy. V záujme ukončenia krviprelievania Bezpečnostná rada OSN začiatkom decembra odsúhlasila medzinárodnú vojenskú misiu v SAR za účasti Francúzska.

OSN taktiež varovala, že bezpečnostná situácia by sa mohla v najbližšom čase rapídne zhoršiť a krajine reálne hrozí aj genocída podobná tej spred 20 rokov v Rwande, kde si etnické čistky vyžiadali takmer milión obetí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.