Belgicko odmietlo likvidáciu nervových plynov zo Sýrie

0
303

BRUSEL 19. novembra (WEBNOVINY) – Belgická vláda v pondelok ústami ministra obrany Pietera De Crema odmietla možnosť, že by sa stala likvidátorom sýrskych zásob jedovatých nervových plynov. Podľa jeho slov je už len presun týchto chemických zbraní náročnou úlohou a Belgicko sa na nej odmieta zúčastniť.

Krajina sa pritom považovala za možnú náhradu za Albánsko, ktorého vláda pod tlakom verejnosti minulý týždeň ničenie sýrskych chemických zbraní taktiež odmietla. Dôvodom boli belgické veľké skúsenosti s ničením jedovatých plynov z čias prvej svetovej vojny.

V prípade zotrvania pri odmietavom stanovisku bude potrebné nájsť inú krajinu, ktorá sýrsky sarín či horčičný plyn z krajiny vyvezie a zlikviduje. Podľa Belgičanov by to mala byť niektorá z okolitých krajín.

Na základe v septembri prijatej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN má Sýria čas na zničenie svojich chemických zbraní do konca júna 2014. Ich objem sa odhaduje na viac ako tisíc ton a medzi nimi aj veľké zásoby sarínu a horčičného plynu. Ako o potenciálnych likvidátoroch sa hovorilo o Francúzsku, Belgicku, Dánsku, Nórsku či Albánsku. Podľa odhadov OSN má Sýria 50 ton horčičného plynu a asi 300-500 ton chemikálií používaných na výrobu nervových plynov.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.