Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie

0
385

KYJEV 21. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský parlament v piatok odvolal ministra vnútra Vitalija Zacharčenka za použitie neprimeranej sily voči demonštrantom počas protivládnych protestov, pri ktorých tento týždeň zahynuli desiatky osôb.

Odvolanie ministra je ďalším ústupkom voči opozičným demonštrantom, ktorí Zacharčenka vinia z brutálnych zásahov. Minister sa viackrát nechal počuť, že proti extrémistom je nutná sila. Parlament pri hlasovaní využil svoje nové právomoci, ktoré mu umožňujú menovať a odvolávať kľúčových ministrov.

Odporúčame:

Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky

Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov

Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny

V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie

Parlament v piatok tiež odsúhlasil prepustenie uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorá je vo väzbe už vyše dvoch rokov. Za odkriminalizovanie skutku, ktorého sa mala dopustiť, hlasovalo 310 poslancov, 54 bolo proti.

Obrazom: Zmena v Kyjeve, Janukovyč a opozícia sa dohodli

Znamená to, že Tymošenková sa nedopustila žiadneho trestného činu. Do väzenia ju na sedem rokov poslali za zneužitie právomocí v súvislosti s nevýhodnou zmluvou na nákup ruského plynu. Zatiaľ nie je jasné, kedy ju prepustia z väzenia v Charkove.

Násilie si podľa opozičných zdrojov od utorka vyžiadalo najmenej 128 obetí na životoch ako aj niekoľko stoviek zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.