Barack Obama sa stretol s dalajlámom, Čína sa hnevá

0
617

WASHINGTON 22. februára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama prijal v piatok v Bielom dome tibetského duchovného vodcu dalajlámu, čo vyvolalo okamžitú kritiku zo strany Číny.

Čínske ministerstvo zahraničia si predvolalo amerického chargé d’affaires Daniela Kritenbrinka, aby stretnutie odsúdilo ako miešanie sa do vnútorných záležitostí krajiny.

Peking dalajlámu označuje za separatistu, zatiaľ čo on sám sa podľa vlastných slov usiluje len o väčšiu autonómiu Tibetu. Obama je podobne ako tibetský líder nositeľom Nobelovej ceny mieru a ich neformálne stretnutie trvalo asi hodinu. Obama počas neho zopakoval svoju podporu jedinečným náboženským a kultúrnym tradíciám Tibetu a ľudským právam Tibeťanov, uviedol Biely dom. Obaja lídri sa naposledy vo Washingtone stretli v roku 2011.

Dalajláma ušiel z Tibetu v roku 1959 po ozbrojenej invázii Číny. Odvtedy pôsobí v Indii, kde sídli aj tibetská exilová vláda. V Tibete sa v posledných rokoch množia prípady mladých budhistických mníchov, ktorí sa upaľujú na protest voči vláde Pekingu. Od roku 2009 si týmto spôsobom vzalo život viac ako sto z nich.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.