Počet obetí protivládnych protestov vo Venezuele stúpa

0
493

CARACAS 22. februára (WEBNOVINY) – Počet obetí dvojtýždňových sociálnych protestov vo Venezuele stúpol na najmenej deväť. Posledným mŕtvym je 29-ročný muž, ktorý prišiel o život na jednej z pouličných blokád, informoval v piatok minister vnútra Miguel Rodríguez Torres.

Desiatky osôb tiež utrpeli zranenia. Americký minister zahraničia John Kerry ľavicovú vládu Venezuely tvrdo skritizoval za nasadenie “neakceptovateľnej” sily proti demonštrantom. “Vyzývam venezuelskú vládu, aby upustila od útlaku disidentov a rešpektovala základné ľudské práva,” povedal Kerry.

Obrazom: Situácia vo Venezuele je napätá, ľudia vyrazili do ulíc

V piatok Venezuela odňala akreditácie reportérom CNN pre výhrady voči spôsobu, akým informovali o prebiehajúcich protivládnych protestoch. V nedeľu z krajiny navyše vyhostili troch amerických diplomatov, ktorých obvinili z väzieb na opozíciu. Vláda v Caracase totiž tvrdí, že protesty proti inflácii, korupcii a kriminalite sú súčasťou pokusu o puč.

Odporúčame aj:

Prezident Maduro chce z Venezuely vyhnať CNN

Venezuela, ktorá disponuje najväčšími zásobami ropy na svete, je hlboko polarizovaná, čo sa prejavilo v minuloročných prezidentských voľbách vyhlásených po úmrtí prezidenta Huga Cháveza. Hlasovanie len veľmi tesne vyhral Nicolás Maduro, no opozičného kandidáta Henriqueho Caprilesa predstihol len o 1,5 percenta. Ten Madura obvinil z podvodu a požiadal o prepočítanie hlasov. Politický rozkol sa ešte viac prehĺbil po tom, čo oslabila ekonomiky krajiny. Capriles a ďalší opoziční lídri vyzvali ľudí, aby vyšli aj v sobotu do ulíc a protestovali “proti násiliu”.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.